Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yetersiz diş çene yapısını bozar mı kemik ilavesi yapılabiliyor!

31.03.2021
53
Yetersiz diş çene yapısını bozar mı kemik ilavesi yapılabiliyor!

Ağız sağlığının en manâlı unsurlarından biri olan dişler, yaşamımızda çiğneme ve beslenme fonksiyonları için kayda değer etkendir. Bazen korkudan, ara sıra de bedensel sebeplerle ırk ağızlarında yetkisiz dişle yaşayabiliyorlar. Yetkisiz dişlerin estetik, fonksiyon kaybı ve değişik psikolojik etkilerle yaşantımızı zorlaştıracağını bildiren Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda en büyük problemlerin başında diş eksikliği gelmektedir” cümlelerini kurarak beceriksiz diş tedavisinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında bazı bilgilendirmelerde bulundu.

Çoğu kişi yetkisiz dişlerle yaşamını sürdürmeye çalışsa da hakiki şu fakat; beceriksiz dişler birçok olumsuzluğu ve hastalığı da beraberinde getirebilir. 

Yetkisiz dişler sağlık sorunlarına niçin olur mu?

 Ağzımızdaki eksik dişler çoğu sıhhat sorununa yol açabilir. Bunlar ağız içi problemlerle başlar, sistemik rahatsızlıklara kadar devam eder. Ağzınızda eğer eksik diş varsa bu eksikliği bitirmek için en fazla süremiz 6 aydır.

Kemik ilavesi olabilir

Eksiklik olan bölgedeki komşu dişlerin o bölgeye kayması ve eğer implant yapılması planlanıyorsa implant yapılacak olan kemiğin erimesi problemi ile karşılaşılabilir. Natürel böyle bir durumda ileri cerrahi teknikler ile o bölgeye kemik ilavesi yapılması gerekecektir. Fakat diş kaybı yaşandıktan 1.5-2 ay daha sonra o bölgeye bir implant yapılırsa, herhangi bir kemik ilavesi ya da öbür bir problemle karşılaşmadan kolayca dişimize baştan kavuşabiliriz.

Çiğneme bozuklukları sindirim sistemi sorunlarını getiriyor

Eksik dişler çare edilmezse çiğneme bozuklukları, komşu dişlerin boşluğa kayması ya da devrilmesi sonucu dişler aralarında aralanmalar ve bunun sonucunda diş eti hastalıkları ve çürükler, estetik sorunlar ve sindirim problemleri, dispepsi gibi sorunlar yaşanabilir.

Yetersiz dişleri tamamlamak mümkün!

Diş eksiklikleri beceriksiz diş sayısına kadar öbür yöntemlerle tamamlanabilir. Eğer tek bir diş eksikliği varsa 1 adet implant veya 3 dişten oluşan bir köprü ile tamamlanabileceği gibi ağzında hiç dişi olmayan kişilere de tek bir çene için 6 adet implant yaparak sabit porselen dişler ile tüm yetersiz dişlerini bitirmek muhtemel olmaktadır. Gelişen teknoloji ile zeki hidrofilik implantların kullanımı baştan sona ağzında hiç kadınsı olmayan hastalarımızın 1 haftada sabit porselen dişleri de yapılabilmektedir.

Bu sayede diş eti çekilmesi ve iltihaba ast kemik erimesi sebebiyle dişlerini kaybeden hastalar hiç dişsiz kalmadan yine sabit ve sağlıklı dişlere kavuşabilmektedirler. Özel zirkotitan implantlar doğru de diş eksikliklerini tedavi ettirmekte geç kalmış ve kemik erimesi oluşmuş kişiler için ileri cerrahi tekniklere fazla pozitif başvurmadan ince kemiklere epeyce sağlam ama diğer implantlardan daha ince implantlar yerleştirilip hastalarımızın eksikliklerini giderebilmekteyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.