Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ofiste geçmeyen baş ağrısının nedeni hatalı oturma pozisyonu olabilir!

24.11.2022
65
Ofiste geçmeyen baş ağrısının nedeni hatalı oturma pozisyonu olabilir!

Bütün gün ofiste çalışan kişilerin en büyük sorunu ergonomik hatalardan kaynaklı oluşan ağrılardır. Günün büyük bölümünde vakit geçirdiğimiz ofisleri sağlıklı hale getirmek elimizde. Monitör ve koltuk ayarı gibi ofiste yapılacak düzenlemeler ile çalışırken oluşan ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi  ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Fizik Çare ve Rehabilitasyon Bölümü Bilirkişi Dr. M. Pınar Dönmez ofis çalışanlarında oluşan eklem ağrılarına karşı alınabilecek önlemler ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Tıpta çare dek, koruyucu hekimlik de önemlidir. Ağrılı eklem hastalıklarının tedavisi kadar kişilerin jurnal yaşamdaki davranışlarının sağlık durumu üzerindeki negatif etkisini engellemek  de gereklidir. Günlük alıştırma ve yaşam ortamınız, benzer hareketlerin tekrarlanarak yapılmasını gerektiriyor ise çalışırken bedeninizi sakatlayabilirsiniz. Karoser mekaniğiniz yani kaslarınızın esnekliği ve gücü tam değilse, eklemlerinizde hareket açıklıkları yeterli sınırda değilse, bedeniniz ile kullandığınız mobilya ve donanımlar uyumlu değilse ya da dürüst yerleştirilmemişse yine çalışırken sakatlanma riskine sahipsiniz.

OFİSİ SAĞLIKLI AYLA GETİRMEK ELİNİZDE

Ofisinizin sizin gövde ölçülerinize göre donatılmamış olması, onu bedeninizle uyumlu ülkü getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. İşte ofisinizi dinç ülkü getirmenin yolları:

MONİTÖRDEN BİR KOL UZAK OTURUN: Büro masasına oturduğunuzda bilgisayarın monitörü gözlerden yaklaşık 65 cm yani bir kol boyu uzak olmalıdır.  Gözlerinizi kapatıp açtığınızda monitörün üstteki kenarını görüyor olmanız  gerekir. Bu şekilde boynunuzun gerekenden pozitif öne ya da arkaya içten eğilmesine lüzum olmadan çalışılabilir. Boyunun doğal eğiminde olmadığı durumlarda başın ağırlığı  daha artı hissedilir ve boyun kasları gerilim aşağıda kalır. Baş ve boyun ağrılarının nedenlerinden biri bu gerilimlerdir.

IÇTEN POZİSYONDA ÇALIŞIN: Çalışırken dürüst oturma pozisyonunda omuzlar düşey, dirsekler bedene yakın ve 90 derece açısal, el bilekleri kalem tutarken olduğu gibi hafifçe yukarı içten durmalı, dizler kalça eklemlerinden biraz yukarıda, ayak tabanları yere bütün bağlantı halinde olmalıdır.

GEREKİYORSA YASTIKLARDAN TAKVIYE ALIN: Koltuğun sırt kısmı bele ve sırta da  takviye verebilecek yükseklikte olmalı, yani kürek kemiklerinin ortasına kadar yükselmelidir. Koltuğun oturma minderinin yerden yüksekliği ayarlanabilir olmalı, ayaklar yere tam bağlantı edecek şekilde ayarlanmalıdır. Yeniden otururken dizlerin arkası  koltuğun minderine değerek sinir ve damarları ezmemeli, hem ayaklar  masanın altında rahatça hareket ettirilebilmelidir. Hazırlamak için kolay çözümler üretebilirsiniz. Tüm bu hedeflere, bir yastık ya da ufak yükselticiler ile varmak mümkündür. Bilgisayar yukarıda kalıyorsa koltuğu yerden yükseltip, üçgenin taban olmayan kenarı altına yardim kurmak; bilgisayar aşağı kalıyor ise, onun altına bir yardim koyarak kuvvetlendirmek mümkündür.

DÜZENLİ MOLALAR İLE STRESİNİZİ AZALTIN: Ofiste  bedeni rahatlatmak ve stresi tamir etmek, ofis donanımlarının düzenlenmesi dek önemlidir. Bilgisayar başında ya da değişmez konumda geçirdiğiniz her saat başına birkaç dakika mola verilmesi gereklidir. Hiçbir şey yapılamazsa da kişinin yerinde ayağa kalkması veya masanın etrafında bir tur dolaşması bile ayrım yaratır. Bir diğer önemli etken de olası olduğunca mekan değiştirmektir. Çalışanın fırsat bulduğunda binanın dışarıya hatta meslek arkadaşlarınızdan uzaktan molalar alması, daha iyi konsantre olmaya ve stressiz çalışmaya imkân verir. Adale ve eklem ağrılarından korunmak için masa başında basit germe egzersizleri gerçekleştirmek uygundur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.