Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Omurganıza hasar verebilecek günlük alışkanlıklar

17.02.2021
181
Omurganıza hasar verebilecek günlük alışkanlıklar

Ayakta durma, oturma ve uzanma şekli omurganızı⁠ etkileyebilir, daha iyi ya da daha kötü hale getirebilir. Omurga, vücuttaki en kompleks eklem kümesidir. Ama birçok insan sırt ağrıları hissetmeye başlayana değin fazla önemsemez. Asap hasarı, osteoartrit ve kas-iskelet sistemi problemlerini durdurmak için iyi omurga sağlığı gereklidir.

Sırtınıza daha iyi bakın ve omurganıza hasar verebilecek bu jurnal alışkanlıklardan kaçının.

Alıştırma rutininiz ya da eksikliğiniz

Alıştırma, kilo vermenin ötesinde çoğu sıhhat yararına sahiptir, fakat yaptığınız veya bazı durumlarda yapmadığınız alıştırma türü kemiklerinizi kırılgan ayla getirebilir.

Öncelikle iyi haber: Siklet egzersizleri omurgada ve başka yerlerde kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur ve bu stil egzersizler sırt ve omurga çevresindeki kasları güçlendirmeye muavin olabilir. Tartma nakliye ve direnç egzersizleri de dahil olmak üzere haftada üç ila dört defa 30 ila 40 dakika bu tarz egzersizleri yapmayı hedefleyin.

Şimdi fena haber: Bisiklet ve spinnig sınıfları da dahil edinmek üzere bir takım popüler egzersizler sırt ve boyun problemlerine neden olabilir ya da kötüleşebilir. Çünkü bazı bisikletler sürücüyü uzun süre öne ve aşağıda eğilmeye zorlayabilir. Hiç çalışma yapmamak, zamanla yok edici olabilir, çünkü kemik yoğunluğunun yaşla birlikte doğal olarak azalmasına müsade verir.

Sigara

İlk olarak, sigara içiyorsanız, sigara içmeyi bırakmanın ve daha dinç, dumansız bir hayata dürüst yola çıkmanın yollarını hemen araştırmaya başlayın. Sigara, sıhhat konusunda birçok zararına ek olarak omurgaya da zarar verebilir. Birçok insan sigara içmenin kemiği etkilediğini ve erken disk dejenerasyonuna niçin olabileceğini bilmiyor. Sigara içmek dolaşımı engeller, suyu dehidre eder ve bu disklerin dinç kalmaları için gereken beslenme maddelerini emmesini zorlaştırır. Omurga (omurlar) hareket sırasında stresi ve şoku emen disklerle kaplıdır. Dejeneratif disk hastalığı, bu diskler kuruduğunda, inceldiğinde veya çatladığında ortaya çıkar.

Süt ikilemi

Kalsiyum kemik sağlığı için önemlidir ve süt ürünleri manâlı bir kalsiyum kaynağıdır, oysa laktoz intoleransınız varsa ve tükettikten daha sonra yaşadığınız şişlik, ishal ve gaz sebebiyle süt, peynir ve yoğurt tüketemiyorsanız, bu kemikleriniz için oldukça kötü bir haber demektir.

Öteki iyi kalsiyum kaynakları arasında yeşil yeşil sebzeler, somon gibi yumuşak kemikli balıklar ve kalsiyumla zenginleştirilmiş yiyecekler bulunur. 50 yaş ve altındaysanız günde 1.000 mg kalsiyum almayı hedefleyin ve 50 yaşından büyükseniz 1200 mg’a değin alın.

Hatalı duruş

Uyumlu yoga yapanların, sürekli tepede olan durduğunu hiç ayrım ettiniz mi? görünen o ki, sırt ağrısı için yoga fizik çare kadar etkin olabilir ve duruşunuzu iyileştirmek için mükemmeldir. Yaşlandıkça yerçekimi bize aleyhinde çalışıyor ve omurganın sıkışmasına neden olabiliyor. Yanlış duruş pozisyonları bu sorunu daha da kötüleştirebiliyor ve omurganın daha da sıkışmasına niçin olabiliyor. Oturuyorken, göğsün kaldırılmış ve omuzların kulaklardan uzaktan olması gerekiyor.

Yanlış güneş kremi kullanımı

Güneş kremi, cilt kanseri riskini azaltmanın ve yanık çizgilerini önlemenin en iyi yoludur. Oysa vücudumuzun D vitamini üretmesinin tek yolu güneş ışığına maruz kalmasıdır. Vücudunuz kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyaç duyar.

Sabahları D üretimini artırmaya yardımcı olmak için 15 dakika güneş ışığına izin tahsis etmek iyi bir yoldur. ya da kendi ışığınızı büyütebilirsiniz: Yapılan incelemeler, dijital ultraviyole (UV) ışıktan gelen ışığın ciltte D vitamini üretirken güneş ışığından daha verimli olabileceğini düşündürmektedir.

Akıllı telefon bağımlılığı

Zeki telefon alışkanlığınız, bir tiryakilik haline mi dönüştü? Telefona görmek için aşağıya doğru eğildinizde, ileri kafa duruşu, üst omurganın aşırı elastik bir konuma niçin olur ve bu da omurga disklerini zamanla sıkıştırabilir.

Masa başı meslek

Kuvvetsiz ergonomiye sahip bir masada oturmak, sırtın alt kısmına stres yaratarak ağrıya neden oluyor. sık sık yürüyüş araları verin ve bir profesyonel terapistle çalışma alanı konaklamalarınız hakkında konuşmayı ve/veya boynunuzu alıştırma yapmanın içten yolunu öğrenmek için bir profesyonel ile temas kurmayı düşünün.

Sırt çantası

Sırt ağrısına niçin olduğunda sırt çantalarını kötüleriz, ama suçlanacak şey sırt çantaları değil. Bunun yerine, içten kullanımı öğrenmemiz gerekiyor. Sırt çantanızı daima her iki omuza da takın. Sırtınızdaki ağırlığı kaldıracak bir kemerle bağladığınızdan belli olun. Sırt çantanızdaki her şeyin yüzde 100 gerekli olduğundan belirli olun. Bir Takım çocuklar aslında gereklilik duymadıkları yükü artıran öyle çok ekstra kitap, aygıt ve malzeme taşıyor.

Ağır el çantası

Ağır el çantaları omurgaya hasar verebilir ve sırt ağrısına niçin olabilir. Elinizde taşıdığınız çantaya uyarı edin ve boşboğaz öğeleri uyumlu olarak teftiş edin. El çantanız sizi bir lahza bile zorluyorsa, yükünüzü hafifletmenin zamanı geldi.

Yüksek topuklu ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabıları derhal hepimiz seviyoruz ama bu seksi, abartılı ayakkabılar ayağınızı omurganızda gerginliği artıran bir organ haline getirebilir, bu da bel, boyun ve omuz ağrısına neden olur.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.