Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Omuz ağrısı niçin olur iltihaplı romatizma ağrıya sebep oluyor!

10.01.2023
76
Omuz ağrısı niçin olur iltihaplı romatizma ağrıya sebep oluyor!

Genel Olarak ağır kaldırma, omuzu zorlayan ani hareketler nedeniyle oluşan omuz ağrısı hayat kalitesini epeyce düşüren bir rahatsızlıktır. Omuz ağrılarına pek çok afiyet problemi neden olabilmektedir. İltihaplı romatizma da şiddetli omuz ağrılarına yol açan hastalıklardan biri. Peki omuz ağrısı nedir ve tedavisi nasıl olur? Bu soruların yanıtı haberimizde…

Omuz ağrısı nedir?

Omuz ağrısı, çoğunlukla kemikleri çevreleyen ve hareketini karşılayan yumuşak doku zedelenmelerinden dolayı ortaya çıkar. Omuz sıkışma sendromu olarak bilinen subakromial impingement, omuz ağrısı nedenleri arasında en sık görülenidir. Kolun baş seviyesinin üstüne kaldırmasıyla yapılan uzanma ve cam silme gibi hareketler ile oluşan omuz sıkışması, omuz bölgesinde bulunan tendonların, yeniden bu bölgede yer alan kemik yapılarının arasına sıkışması ile ortaya çıkar.

Omuz ekleminden kaynaklanan ağrıların yanı sıra bambaşka bölgelerde oluşan rahatsızlığa ait yakınmaların, bu bölgeye yansımasından dolayı da omuz ağrısı görülebilir. Omuz sinirlerinde oluşan iltihaplanma, dolaşım bozuklukları, yürek ve akciğer rahatsızlıkları, boyun fıtıkları, iç organlarda yer alan sistemik hastalıklar, torasik çıkış sendromu, ot gibi yaşama varlığı, diyabet, verem ve fibromiyaljiye ast olarak büyüyen bir takım sağlık durumu problemleri de omuz bölgesinde sancı hissedilmesine neden olur.

Omuz ağrısı niçin olur?

Omuz ağrısı olarak tanımlanan yakınmalara pek fazla faktör sebep olabilir. Omuz ağrısı, sık görülen eklem ağrıları aralarında yer alsa da ağrının yeri, tipi ve şiddeti diğer bulgularla birlikte detaylı olarak değerlendirilmelidir. Hastanın öyküsüne kadar hekim, somut tetkik sonrasında ek tetkikler seve seve ağrıya neden olan durumu ortaya çıkarır ve uygun tedaviyi düzenler. Çoğunlukla karşılaşılan omuz ağrısı sebeplerinden bazıları şu şekilde sıralanır:

Bursit: Kesecik iltihabı olarak aşina rahatsızlık, kemik ve yumuşak doku aralarında yer alan ve sürtünmeyi azaltan, içi akışkan doymuş keseciklerin iltihaplanması ile meydana gelir.

Fibrozit: Fena bir ceset pozisyonu ile omuz ekleminin kullanılması sonucu kasların gevşeyememesinden kaynaklanan ağrı ve duyumsuzlaşma olarak kendini gösterir.

Donuk Omuz: Omuz hareketinin kısıtlanması ile ortaya çıkan omuz eklem kapsülünün sertleşmesi ile sancı ortaya çıkar. Çoğunlukla öbür sebeplerden oluşan omuz ağrısına emrindeki olarak kişinin omzunu uzun zaman ile hareket ettirmemesinden kaynaklanır.

Romatizma: İltihaplı romatizmaların çoğunluğu omuzu etkilemektedir. Romatizma sebebiyle omuzda şiddetli ağrılar oluşur.

Omuz Çıkıkları: Kemik uçlarının zorlanmasına niçin olan travmalar sonucunda omuz ekleminde sancı oluşabilir.

Tedavisi nasıl olur?

Kas zorlanması ve hatalı harekete ast olarak gelişen omuz ağrıları kısa vakit içinde kendiliğinden iyileşirken, 2 günden artı süren omuz ağrılarında iyileşme olmaması durumunda hekime uygulamak gerekir. Omuz ağrısı tedavisinde bir takım durumlarda kolay analjezik ilaçlar yeterli olurken, bazı vakalar multidisipliner bir girişim gerektirir.

Omuz ağrısını durdurmak için…

– Omuzu zorlayacak hareketlerden ve ağır tartma taşımaktan kaçınılmalı.
– Sıcak günlerde bilhassa vasıta içinde klimanın üflediği soğuk havanın doğruca gövde üzerine gelmesi engellenmeli.
– Yüksekten eşya alma ya da sipariş verme gibi uzun zaman ile kolların baş seviyesinin üstünde tutulması gereken hareketlerden kaçınılmalı.
– Oturma pozisyonunda kollar dirsek bölgesinden desteklenmeli.
– Günde birkaç kere kollar sırt bölgesine ve enseye koyularak egzersiz yapılmalı.
– Siz de omuz ağrısı çekiyorsanız, sağlık durumu kontrollerinizi uyumlu olarak yaptırmayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.