Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Orgazm olamamaanorgazmisebepleri ve rehabilitasyonu

07.11.2021
348
VAJİNİSMUS İLE KARIŞTIRILMASIN ANORGAZMİ DEĞİŞİK BİR RAHATSIZLIK !

Orgazm, ilişkinin doruk noktasına çıktıktan sonra rahmin ve vajinanın ritmik kasılmaları ile kendisini gösteren süreç olarak belirlenmektedir.

Bu yarıyılda cinsel haz en yoğun ve en neşeli bir biçimde yaşanmaktadır.

Gerçeğinde beynimiz “en büyük ve en ehemmiyetli cinsel uzvumuz” dır ve bir kadın orgazmı hiç cinsel ilişki yaşamaksızın sadece kendi erotik düşünceleri ile veya clitorisini uyararak dahi yaşabilir.

Anorgazmi ise orgazmın olamaması gidişatıdır.

Anorgazmik şahıslarda cinsel uyarılma olmasına karşın “orgazm olamama” meseleyi vardır ve bu mesele kadınlarda bir ekip manevi kasvetlere neden olabilir. Şahsın kendisini makûs sezmesi, kendisine olan güvenin eksilmesi ve bunalım en sık olarak görülen eşlik edici yakınmalardır.

Orgazm Bozukluklarında Sıklık
Sıradan çiftlerdeki cinsel işlev bozukluklarının sıklığına ait bir çalışmada, kadınların %63 ’şanda orgazma erişmede eforluk, %47 ’sinde rahatlayamama, %35 ’inde cinselliğe düşüncesizlik bildirilmiştir.

Üstelik kadınlar ve erkeklerin %83 ’ü konutluluklarını mutlu veya çok mutlu olarak nitelendirmiş ve çiftlerin çoğunluğu mevcut cinsel tatminsizliklerini konutlulukları hakkında bir yakınma olarak dile getirmemişlerdir.

Anorgazmi Sebepleri
Anorgazmide en sık nedenler psikolojik evhamlardır ve bunlar arasında “oto hakimiyeti kaybetme fobisi” bulunmaktadır. Öteki psikolojik etmenler arasında ise yaşanmış travmalar, problemli bir çocukluk yarıyılının olması, kumpaslı ve sıhhatli bir aile yaşantısının olmaması, baskıcı ebeveynler, partner/konutluluk ilişkisinin iyi olmaması, ergenliğe geçiş yarıyılında problemli, travmatik cinsel tecrübelerin yaşanması ve seksüel kimlik çatışmaları sayılabilir.

Orgazm bozukluklarının %5’den daha azında ise altta uyuyan organik bir neden vardır. En sık karşımıza çıkan nedenler; şeker hastalığı diabet, kronik alkolizm, nörolojik bazı bozukluklar ve bir ekip ilaç kullanımlarıdır.

ORGAZM BOZUKLUKLARINDA SINIFLANDIRMA
Rasgele Random anorgazmi: Yarıyıl yarıyıl orgazmın yaşanamamasıdır.

Koital anorgazmi : Cinsel birleşme sırasında penis vajina içindeyken orgazm olamamaya karşın elle klitorisin uyarılarak masturbasyon yoluyla orgazma erişilmesi gidişatıdır.

Erken orgazm: Kadınlarda çok ender olarak görülür. Bu pek çok kadın için yakınılacak bir vaziyet değildir. Zira kadınlar erkeklerden değişik olarak arka arkaya pek çok defa orgazm olabilirler.

Hiperseksüalite Satiriazis: Orgazmın gün içinde çok sık olarak yaşanması gidişatıdır. Erkek ve kadınlarda görülebilen bir patolojidir.

SIK SORULAN SUALLER ve CEVAPLARI
Orgazmın işlevi nedir?
Orgazmın hakikat işlevi kadın ve erkeğin vücutlarının birleşmesi sırasında kurulan tamlığın ruhsal anlamda da sağlanmasıdır. Başka Bir Deyişle hazzı ve zevki doruklarda yaşamaktır.

Hamilelik yaradılışı için orgazm olmak koşul mıdır?
Bilimsel olarak hamileliğin yaradılışı için orgazm koşul olmamakla beraber son senelerde yapılan çalışmalarda, cinsel ilişki sırasında erkeğin boşalması ile beraber vajina içine atılan spermlerin fallop tüplerine erişiminde, kadının orgazmı neticesinde rahminin kasılması ile spermler üzerine bir “vakum tesiri” oluşmakta ve bu biçimde hamilelik ihtimali çoğalmaktadır.

“Kadının boşalması” diye bir şey var mıdır?
Orgazm sırasında vajina, rahim ve makad kısmında ritmik kasılmalar ile beraber kadının idrar yaptığı delik üretra açılabilir.Bu vaziyet bazı yazarlar tarafından “kadının boşalması veya kadının gelmesi” olarak deyim edilmektedir.

Vajinismus hastaları uyarılarak orgazm olabilirler mi?
Evet. Vajinismusta cinsel penetrasyon birleşme olmasa da cinsel partner veya şahsın kendisi tarafından elle klitorisinin uyarılması yollarıyla masturbasyon orgazm hakikatleşebilir.

Çok çok seyrek bir kadında vajinismus ile beraber cinsel gönülsüzlük de görülebilmektedir. Genel olarak vajinismusta cinsel gönülsüzlük bulunmamaktadır, ancak zaman içinde ilişki sınama sıklığının eksilmesi ile vajinada ıslanma azlığı kuruluk ve gönülsüzlük büyüyebilir.

Orgazm olmak bir kadına öğretilebilir mi?
Evet. Uygulanan cinsel terapilerle bir kadına cinsel ilişkiden daha fazla zevk alma, cinsel tatmini çoğaldırma ve orgazm olma öğretilebilmektedir.

Bir şahsa orgazm olmayı öğretmek misalin idrar gelince kaçırmamayı öğretmek gibidir, bu da emin alışkanlıkların geliştirilmesi ile muhtemeldir. şutarafagitti

 

.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.