Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Pandemi süreci beyin krizi riskini artırıyor

17.02.2021
171
Pandemi süreci beyin krizi riskini artırıyor

Dünya’da her sene takriben 17 milyon kişi inme veya halk müziği aralarında yaygın olarak tanıdık adıyla felç geçiriyor. En sık üçüncü görülen ölüm nedeni veya sakatlanma sebebi olarak karşımıza meydana çıkan bu durum her yaştan insanı korkutma ediyor. İnme veya felç beyin fonksiyonlarında yaşanan kayıplar ile hareket kaybı, denge bozukluğu gibi çoğu soruna niçin oluyor. Alkol ve sigara tüketimi, sağlığa zararlı beslenme, obezite, alıştırma yetersizliği, hipertansiyon, şeker hastalığı ve stres bu durumun ortaya çıkmasında kayda değer bir risk oluşturuyor. Beyne giden damarların tıkanması ya da hasar görmesi sonucu felç geçirildiğini dile getiren Somut Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, zamanla yarışın hayati ağırlık taşıdığını söyledi.

Her yaş grubu tehdit altında

Korona sürecinde özellikle hareketsiz yaşam, sağlığa zararlı beslenme ve stresin ön planda olduğunu belirten Maddi Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, “Bu duruma ortaya çıkabilecek kuytu ve yaşamsal öneme sahip tehlike olarak bakabiliriz. Beyin krizi olarak da adlandırılan inme, beyine giden damarların pıhtılaşmasından ya da zamanla tıkanmasından dolayı olabilirken, damarların zarar görmesinden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu sorun çoğunlukla 60 yaş üstü için tehdit unsuru olarak görünse de son yıllarda değişen yaşam biçimi ile yaş ortalaması inmiş durumda. İnme tedavisinde ise erken rehabilitasyon çok önem taşıyor, hasta kaybettiği çoğu cisim fonksiyonunu tekrar kullanabilir” ifadelerini kullandı.

İnme en çok uyurken ortaya çıkıyor

Küçükçakır sözlerini şöyle sürdürdü: “İnme ile ne süre karşılaşacağımız belirli olmamakla birlikte kayda değer bir kısmı uyurken ortaya çıkıyor. Bu riski eksilmek için ise tansiyon, diyabet, kalp sağlığı teftiş altında tutulmalı, besin alışkanlıklarımız, alıştırma eksikliği ve streste bu durum için büyük risk oluşturuyor. Ani vücudun yarısında dayanıksızlık ve uyuşma; kolunu bacağını kaldıramama anestezi, tavır zorluğu ve karşıdaki kişinin söylediklerinizi anlaması, ani çift görme, görme bulanıklığı felç durumun en önemli belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler bu durumlar ile karşılaştığında gönder doktora başvurmalı. bununla beraber yaz mevsiminin gelmesi havaların ısınması ile bir noktaya da dikkatli olmak gerekiyor. Derinliği bilinmeyen havuz ya da deniz suyuna balıklama atlayışlar da omurilik yaralanmalarında 4. sırada yer alıyor “

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.