Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Perhiz yapanların uyarı etmesi gereken 5 madde

17.02.2021
192
Perhiz yapanların uyarı etmesi gereken 5 madde

adeta herpimiz için her pazartesi günü diyete başlangıç günüdür. Bazılarımız başlar ve dirayetle bu sürece devam eder, bazılarımız ise ne eyvah oysa birka.ç gün sonra bu fikirden vazgeçerler. Beslenme Uzmanı Nesrin Eriş diyete devam edenler için uyarı edilmesi gereken 5 maddeyi sıraladı:

1- Yapacağınız perhiz 5 grup besini (ekmek, et, süt-yoğurt, sebze-meyve ve yağ-şeker) içeren dengelenmiş bir diyet olmalıdır.

2- Perhiz ürünleri muhtemel olduğu değin az içermelidir. Mesela yağsız süt, yoğurt, peynir gibi ürünler yaşam boyu tüketilemez. Bitmiş olağan beslenmeye döndüğünüzde aradaki farkı hesaplayamazsınız ve aynı besinleri tüketmenize rağmen kilo almaya başlarsınız.

3- Düşük kalorili veya tek besin grubu içeren perhiz programları metabolizmanızı kıtlığa sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bu diyetler sürdürülebilir değildir. Kısa zamanda zayıflayabilirsiniz fakat alışılagelmiş almanız gereken kaloriye çıkmanıza olanak sağlamazlar. En küçük kaçamağınızda bedeli şişmanlamak olur. Beraberinde vücudunuzda gıda öğeleri yetersizliği oluşturması da cabasıdır.

4- Yavaş yemek yemek yiyin. Tabağınızı tekrar tekrar dörde bölün. İlk çeyreğini 15 dakikada yiyin. sonra hızla tüketmeye başlasanız bile son çeyrekte fiilen doyduğunuzu ve yemek yemek istemediğinizi göreceksiniz.

5- Bağırsaklarınızın çalışmasını karşılamak amacı ile üretilen bitki çaylarını tüketmeyin. Bu çaylar bağırsak floranızın bozulmasına ve dolayısıyla da bir zaman sonra içseniz bile fayda etmemeye başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.