Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Pestisit nedir? Nasıl korunulur?

18.02.2021
193
Pestisit nedir? Nasıl korunulur?

Pestisit kullanıldığında en fazla dikkat edilmesi gereken ilaçlar arasında yer alıyor. Ufak Tefek Cinayetler dizisi ile gündem haline gelen, cümbür cemaat göre ne olduğu merak edilen pestisit, sebze ve meyvelerde yüksek oranda bulunuyor. Peki pestisit nedir?

Pestisit nedir?

Pestisit, zararlı organizmaları alıkoymak, denetleme altına edinmek ya da zararlarını eksilmek için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır.Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyoloji ile ilgili bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir.Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mülk varlıklarına hasar veren, rahatsızlık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bir takım yararları olsa da insanlar ve öteki hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir.

Pamuklu ürünlerde de pestisit ve GDO riski var

Organik pamuk kullanılmayan her mahsul hatta bayan hijyen ürünleri bile bu riski taşıyor. Ped ve tamponların zararları üzerine televizyonda izlediği bir belgeli ile hayatı değişen İngiliz aktivist ve İngiliz organik ped üreticisi Susie Hewson; “Pamuk tarlalarının ilaçlanması pestisit riskini artırıyor. Kadınların cildine direk olarak değen pestisit onlara zarar verebiliyor. Bu yüzden organik pamuk kadınların, doğum kusurları, kısırlık ve böylece çok önemli hastalıklara yol açan pestisitten uzak kalmalarını sağlıyor. Organik pamuk sertifikası bayan hijyen ürünlerinde bu sebeple fazla manâlı.” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.