Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ramazanda kilonuzu yoklama aşağıda tutun

18.02.2021
202
Ramazanda kilonuzu yoklama aşağıda tutun

Ramazan ayı vücudumuz için bir sıfırlama dönemidir. Alışılagelmiş rutinin dışına çıkıldığı ve öğün sayısının azaldığı Ramazan’da gıda düzenimiz iyice değişir.Avrasya Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel, Ramazana özel doğru beslenmenin ipuçlarını veriyor.

Ramazanda kilo almamak için

Uzun süre aç kalınca nefis yemeklere direnmek birazcık da zorlaşıyor. Fakat bu dönemde pozitif kaçırılan her yiyecek vücuda enerjiden ziyade kilo olarak dönebilir. Diğer Taraftan Ramazan’da kilo verme fikri bir anda alınan kalıcı kilolarla son bulabilir. Bu durumları yaşamamak için en temel kurallar;

– Ne olursa olsun sahura kalkın. Unutmayın, Ramazan ayının kahvaltısı oruçtur.

– İftar ve sahur arasında bol bol su için.

– Yemek Yemek yerken yavaş olmaya itina gösterin. Ayrıca yediklerinizi çiğneyin.

– İftarda ağır yemeklerden kaçının. Yiyecekseniz de porsiyonlarını az tutmayı tercih edin.

– Sebze ve meyve tüketimini arttırın.

– Şerbetli tatlıları bir kenara ayırın ve sütlü tatlıları seçin.

– İftardan sonradan yarım saatlik bir yürüyüş yapın.

– Sahurda, tok tutacak hafif yiyecekler tüketin.

– Sahurda zeytin, salam, sucuk gibi tuzlu ve susatacak yiyeceklerden uzak durun.

İftarda dikkat edilmesi gerekenler;

– Takriben 16 saate yakın susamış kalan vücudun istikrarsız ihtiyacını karşılamak için orucunuzu su ile açın.

– İftarda dolu dolu yemek yemek yerine yediklerinizi iftar ve sahur arasındaki zamana yayınlama.

– Belli Başlı yemeğe geçmeden önce vereceğiniz 10-15 dakikalık bir ara, gün baştan başa durmuş olan sindirim sisteminizin içten çalışmasına yardımcı olacaktır.

– Tam buğday ya da çavdar ekmeğini seçim etmeniz, vücudunuz açısından size iyi gelecektir. 1 aya pide 1 dilim ekmeğe tekabül etmektedir. Doğru miktarda ramazan da pide tüketilebilir.

– Ramazan ayında mideniz fazla daha hassaslaşır. Bu sebeple yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı. Kızartma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini uygulamalısınız.

– Sıcak ve uzun geçen oruçlu günün arkasından iftar sofranızda, sizi hem serinletecek keza de kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılayacak yoğurt, haydari, cacık, salata gibi ürünleri mutlaka tüketmelisiniz.

– İftardan daha sonra oluşacak şişlik ve hazım sorunları için maden suyu tüketebilirsiniz.

– Gün içinde terleyerek attığınız elektrolit kaybını dengeleyen maden suyu vücudunuza iyi gelecektir. Maden suyundan ayran yapıp o şekilde de tüketilebilir.

Sahurda dikkat edilmesi gerekenler;

– Yiyip yatmak yerine mutlaka sahura kalkın. Uzun süren günlerde sahura kalkmadan tutulan oruçlar, sizi gün boyu zorlayacaktır.

– Sahur yemeklerini kademeli olarak ve ayrıntılarıyla çiğneyerek yiyin. Ham sebze, domates, salatalık gibi posası ve su içeriği yüksek yiyeceklere mutlaka sahurda yer verin.

– Sahurda kahvaltılık tercih edenler, az yağlı peynir veya lor peyniri tüketmeli. Ilave olarak, sahurda yumurta tüketmek sizin gün boyunca tok kalmanızı sağlayacaktır. Peynirli ve sebzeli omlet iyi bir tercih olabilir.

– Sahurda mutlaka bol akıcı tüketimi olmalıdır. Sahurda içeceğiniz sıvılar, uzun süren oruçlu günlerde, vücudunuzun su ihtiyacına yanıt verecektir.

– Yemeğinizi yedikten anında sonra yatmayın. Sindirimin bitmesi için vücudunuza birazcık süre tanıyın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.