Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sabahları niçin şiş yüzle uyanırız?

09.01.2023
78
Sabahları niçin şiş yüzle uyanırız?

Sabahları yüz şişmesi başlıca besin ve yaşam tarzındaki ufak değişikliklerle önlenebiliyor. Fakat uyandığınızda aynada gördüğünüz yüzdeki şişlikler uzun zamandır geçmiyor, can sıkıcı bir boyuta ulaşıyorsa veya bir anda ortaya meydana çıkan yüzün belirlenmiş bir bölümünde toplanmış şişlik varsa elbette doktora başvurmalısınız.  Eğer altta yatan bir sıhhat sorunu yoksa sabahları yüzünüz fazla şişirilmiş bir şekilde uyanmanızın nedenlerini neler olabilir, Dr. Sinan Akkurt’tan data aldık… 

Uyku: Şişmiş bir yüzle uyanmanın nedeni o kadar çok insan için gece boyunca normal akışkan tutulmasından kaynaklanır. Oysa bir birey fazla az ya da çok fazla uyursa şişkinlik daha da bariz bir hal alabilir. Yatmak, sıvının yüz toplanmasına niçin olur ve kişinin uyku pozisyonu da bunu şiddetlendirebilir. Mesela yüzüstü yatmak yüzün daha pozitif şişmesini tetikleyebilir. Bu durumda uyandıktan itibaren başınızı tepede olan tutmak işe yarayacaktır.

Makyaj: Makyajı temizlemeden uyuklamak kontakt dermatit adı bahşedilen bir deri reaksiyonuna niçin olabilir. Bu da yüz ve gözlerde kızarıklık, tahriş ya da şişkinliğe yol açabilir. Vakaların birçok için endişe edilecek bir durum yoktur, fakat şişirilmiş gözler ya da gözlerini açmada zorluk gibi önemli semptomları olanların tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Makyajınızı temizlemeden uyumamaya özen gösterin.

Gıdalar: Bir Takım yiyecekleri akşam veya gece saatlerinde yemek sabahları ekstra şişkinliğe neden olur. Genel itibariyle sodyum içeriği yüksek yiyecekler vücudun daha pozitif su tutmasına niçin olabilir. Ana sodyum kaynağı tuzlu olmakla birlikte, maden suları, ilk önce ançuez almak üzere deniz ürünleri, peynir, kırmızı ve yeşil biber, fındık, fıstık, ceviz, kereviz ve havuç sodyum içerir. Sodyumdan varlıklı bir besin insanları susatır, bu yüzden daha artı su içerler, fakat cisim bu pozitif suyu idrarla bırakmayın yüz dahil ayrı alanlarda toplayabilir. Bilhassa akşam beslenmesinde kaçınılması gereken bazı yaygın yüksek sodyumlu yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz: hamburger, patates kızartması, pizza gibi fast food yiyecekler, pastırma ve sucuk gibi tamamlanmış etler, suşi, soya soslu yemekler, cips, tuzlu kraker…

Içki: Içki, bir kişinin daha pozitif idrara çıkmasına neden olur ve bu da hafif dehidrasyona yol açabilir. Vücut, buna cevap olarak su tutabilir. 

Adet: Menstruasyon genelde sıvı tutulmasına neden olur ve yaklaşan bir adet döneminden önce birey uyandığında yüzünde şişlik ayrım edebilir.

Alerjiler: Bazen sabahları yüzdeki şişkinlik, geceleri solunan toza, tüylere ya da polene emrindeki alerjiden kaynaklanabilir. Birey uyanana değin herhangi bir semptom ayrım etmeyebilir. Alerjik reaksiyonun tıkanma, burun akıntısı, aksırık ve kaşıntılı ya da sulu gözler gibi öteki semptomları, alerjilerin şişkinliğe neden olduğunu gösterebilir.

Sinüs enfeksiyonu: Sabahları şişirilmiş bir yüzle uyanmanızın sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu durumda yüzde sancı ve hassasiyet, geniz akıntısı, frontal baş ağrısı, diş ağrısı, alev ve burun tıkanıklığı gibi semptomlar da görülecektir.

Hipotiroidizm: Tiroid yetmezliği de yüz şişkinliğinin nedenleri arasındadır. Hipotiroidizm hem kilo almaya, yorgunluğa, saç dökülmesine, soğuğa aleyhinde dayanıksızlığa ve cilt kuruluğuna da yol açabilir.

Dr. Sinan Akkurt, “Sabahtan uyandığınızda yüzünüzdeki şişlikten rahatsızsanız evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında yüzünüze soğuk su uygulamak veya bir havlu ile soğuk kompres yapmak gelir.  Hem şişlik olan bölgelere kahve telvesi ya da soğutulmuş bir akarsu poşeti kullanmak, cildi uyarmaya ve kan damarlarını daraltarak şişkinliği azaltmaya muavin olabilir. öte taraftan güne egzersizle açtırmak da iyi bir fikirdir.” diyor… Ve ekliyor: “Sabahları şişirilmiş bir yüzle uyanmak istemiyorsanız, sodyum içeriği yüksek gıdalardan kaçının. Özellikle akşam geç saatlerde ya da gecenin ilerleyen saatlerinde rafine karbonhidratlardan kaçının. Yatmadan önce yemek yemek yemeyin. Az ya da pozitif uyumaktan kaçının. Sırt üstü uyumaya çalışın.  Gün boyunca yeterince su tüketin. Içki tüketiminden de kaçının.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.