Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Saç kıran niçin olur gerginlik en büyük nedeni!

30.03.2021
74
Saç kıran niçin olur gerginlik en büyük nedeni!

Kadın veya erkek ayrımı yapmadan çoğu insanda görülen bu rahatsızlık bölgedeki saçların dökülmesine neden olmaktadır. Birçok insanın kabusunu oluşturan saçkıran niçin olur? Nasıl çare edilir? Bu gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik .İşte saç kıran hakkında tüm merak edilenler! 

Saçkıran nedir?

Belirtileri çok artı muhakkak olmayan bu sinsi rahatsızlık mantarların neden olduğu bir deri hastalığıdır. Saç kıran adı aşağı olsa bile bu hastalık tırnak aralarında ve etap parmaklarındaki mantarların enfeksiyona neden olması ile oluşan bir hastalıktır. Saç kıran 2 kadınsı-erkek saçkıran şekilde incelenmektedir. Dişi saçkıran erkek saçkırana oranla yayılması daha seri ve daha güçlüdür. Saçın her bölgesine kolaylıkla ulaşabilen kadınsı saçkıran daimi olabiliyor. Erkek saçkıran ise dişiye kadar daha yavaş yayılıyor ve önlemini almak daha basit olmaktadır. 

Saçkıran tedavisi nasıl olur?

Tedavisi muhtemel olan bu hastalıkta ilk safha saçkırana neden olan enfeksiyonu yok etmektir. Ardındaki mantar ilacı gibi toz, tablet veya krem gibi ilaçlar yardımı ile saçkıranın önüne geçilebilmektedir.

Stres ve sinirsel etkenler başlıca sebebi!

Saçkıran rahatsızlığının oluşumunda rol oynayan farklı alanlara yönlendirilmiş sebepler bulunur. Bu sebepler içerisinde bağışıklık sistemi, genetik özellikler, stres ve sinirsel etkenler esas yer alır. Herhangi bir belirtiye bağlı kalmaksızın bir anda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve oluştuğu andan itibaren doktora gözükmek gereklidir. Ailenizde saçkıran olan biri varsa bu en etkili sebeplerden biridir. Bunun yanı sıra streste saç kıranın oluşmasına neden olmaktadır. Hatta belkide saçkıranın oluşmasının en etkin sebebi strestir. Gerginlik, üzüntü ve moral bozukluğu gibi duygusal çöküntüler bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olur. Bağışıklık sistemi zayıflayan bir beden, saçkıran rahatsızlığına da esas hazıramaktadır. Sınav zamanı yüksek gerginlik halinde olan bir öğrencide ya da önemli bir meslek üzerinde çalışan bir kişide bu rahatsızlığın görülmesi muhtemeldir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.