Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sağlıklı bir vücudun sırrı 2 bardak süt

18.02.2021
192
Sağlıklı bir vücudun sırrı 2 bardak süt

Vücutta yapıcı ve onarıcı olarak tayin yapan protein; vücuttaki yağları yakmaya muavin olurken keza enerji veriyor hem de kas oluşumunu destekliyor. Çoğu yaşamsal faaliyette kayda değer rolü olan proteinin kalitesi ve kaynağı da tartı taşıyor. Uzmanlar, vücudun dinç ve dinç kalabilmesi için en yüksek protein kaynaklarından biri olan sütün her gün tüketilmesinin önemine uyarı çekiyor.

Kaliteli protein

Dinç hayat için gereken ve özellikle çocukların çoğaltma kaynağı olan, yetişkinlerde ise rahatsızlık risklerini azaltan proteini düzenli almanın önemini vurgulayan uzmanlar, her gün ahenkli süt içilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Acıbadem Üniversitesi Gıda ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş konu hakkında yaptığı açıklamada;”Gıda düzenimizde manâlı protein kaynağı süttür. 1 litre süt 32 gram protein içerir. böylece sütte bulunan proteinler, gözenekli olan ve dokuların oluşmasında, saç ve tırnakların gelişmesinde önemli rol oynamakta, çoğalma ve gelişmeye büyük ölçüde katkı sağlamakta, kasların sağlıklı gelişmesine ve çalışmasına yardımcı olmaktadır” dedi.

Çocukların gelişimi için fazla önemli

Bilhassa çocukların maddi ve beyinsel gelişiminde protein fazla kayda değer. Yüksek kalitede, hakiki protein taşıyan sütün her gün tüketilmesi gerekiyor. Sütte yer alan proteinler öteki yiyeceklerde bulunan proteinlerden daha yüksek kalitededir. Vücudumuz sütteki proteininin tamamına yakınını sindirmektedir. bu nedenle süt en sağlıklı protein kaynağı olan gıdaların başında geliyor.

Sadece kalsiyum kaynağı değil

Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Başsütün toplumda yalnızca kalsiyum kaynağı gibi görüldüğünü, ancak son dönemde yapılan araştırmalarda, bambaşka hastalıkların kontrolünde de kayda değer etkilerinin ortaya çıktığını belirterek şu bilgileri verdi: “Süt bununla birlikte fosfor, magnezyum, çinko ve selenyum gibi diğer birçok minerali içinde barındırmaktadır. Son 20 yılda, süt ürünleri proteinleri üzerine araştırmalar artmıştır. Bugün biliyoruz ama, süt ürünleri proteinlerinin hipertansiyon, dislipidemi ve hipertansiyon üzerine yelken direği artı etkileri bulunmaktadır. Süt ürünleri proteinleri aynı zamanda yağsız beden kitlesini artırma ve obeziteyi azaltma aracılığıyla dolambaçlı yoldan metabolik sağlığı iyileştirmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.