Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

SAĞLIKLI DİYET İLE KALICI KİLO VERMENİN FORMÜLÜ

10.01.2023
85
SAĞLIKLI DİYET İLE KALICI KİLO VERMENİN FORMÜLÜ

Sağlıksız ve şahsi olmayan diyet programlarının kısa vadeli olduğunu vurgulayan İlknur Özkuş, “Günümüzde popüler olan düşük kalorili gıda programları, kişisel programlanmadığında yağ miktarında yok, adale ve su kaybında azalmaya neden olmaktadır. Kısa sürede seri kilo kaybı garantisi veren bir diğer adıyla şok perhiz programları; metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Uzun süreli düşük kalori alımı vücutta stres ortamı oluşturmakta ve bununla beraber metabolizma da yavaşlamaktadır.” dedi. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı hayat ve kilo kontrolü rehberinden örnekler veren, uluslararası sertifikalı Sağlıklı Besin Danışmanı ve Hayat Koçu İlknur Özkuş, dinç bir perhiz programının kişinin yaşına, uzunlamasına, kilosuna ve yağ oranına göre ayrıntılarıyla şahsi ayarlanması gerektiğinin altını çizdi. 

şahsi diyet

şahsi diyet programının jurnal kalori ihtiyacına göre beslemek olduğunu açıklayan İlknur Özkuş, “Günlük kalori ihtiyacı kişinin irtifa, kilo ve yaşına kadar hesaplanıyor. Danışanımız besin alışkanlığını devam ettirdiği takdirde hiçbir şekilde verdiği kiloları geri almaz. yavaşça normalleşmeye başladığımız bu dönemde ilk öncelikle aldığımız kiloları sağlıklı bir şekilde belirlemek ve sindirim sistemi problemlerini çözerek başlamalıyız. Pandemi sürecinde gerginlik ile birlikte uyku düzensizliği, kilo alma ve sindirim problemleri de ortaya çıktı. Normalleşme süreci ile birlikteinsanlar pandemi sürecinde almış olduğu pozitif kiloları devretmek için değişik arayışlara girdi. Birçok kişi sıhhat açışından oldukça zararlı tek tip, eksik ve dengesiz gıda programlarına yöneldi. Bilindiği üzere düşük kalorili perhiz programları, dengesiz beslenme programları, oldukça sağlıksız ve kişisel olmadığı için kısa vadeli olmaktadır. Bu nesil diyet programları şahısların ceset direncini azalttığından, ilerleyen dönemde ayrı kronik hastalıklara davetiye çıkarabilir.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.