Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Şalgam suyu içerken uyarı

18.02.2021
204
Şalgam suyu içerken uyarı

Uzmanlara göre, yüksek antioksidan oranı sebebiyle birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahip olan şalgam suyu, içeriğindeki yüksek tuz oranı sebebiyle kalp ve yüksek tansiyon hastalarının tüketimine uygun yok.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Afiyet Kullanım ve Araştırma Merkezi (SUAM) Kardiyoloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Taha Alper, yaptığı yazılmış açıklamada, 20 sene öncesine dek sadece Adana bölgesinde tüketilen şalgam suyunun bundan böyle ülkenin her yerinde tüketilen milli bir içecek haline geldiğini, lezzetinin ve ününün Türkiye sınırlarını aştığını açıklama etti. Türkiye’de takvim 100 milyon litre tüketildiği düşünülen şalgam suyunun yakın gelecekte 200 milyon litre tüketim oranına yükseleceğinin öngörüldüğünü aktaran Alper, şalgam yapımında kullanılan mor havucun besin değeri yüksek bir sebze olduğunu vurguladı.

Antioksidandan zengin, A ve B vitaminleri içeriyor

Prof. Dr. Alper, bilhassa antioksidan etkinliğinin birçok hastalığa aleyhinde koruyucu özelliğe sahip olduğunu, içerisinde A ve bir takım B vitaminlerini de barındırdığını anlatarak, şunları kaydetti: “Ancak şalgamın bileşenlerinden birisi de tuz. Yapımı esnasında tuzlu oranının fazla tutulması, yararlı olabilecek bir içeceği zehre dönüştürebiliyor. Fermantasyon aşamasındayken adeta bir ya da iki hafta bekletilen şalgam suyunun içine konulan malzemeler aralarında yüksek oranda tuzlu konulmakta ve bu şart yüksek kan basıncı ve yürek yetmezliği olan hastalar için risk teşkil etmektedir. Bilhassa kalp yetersizliği ve hipertansiyonu olan hastalar tuzlu tüketimi açısından hassas olan kişilerdir.”

Jurnal tuzlu tüketimi 5 gramla sınırlı olmalı

Lezzetten imtiyaz vermeden tuzlu oranlarının azaltılması ya da diyabetik hastalar için geliştirilen tatsız ürünlerde olduğu gibi tuz tadı verebilen alternatiflerin geliştirilmesinin üreticilerin halka hassasiyetlerini yansıtmaları açısından kayda değer olabileceğine dikkati çeken Alper, Dünya Afiyet Örgütü’nün hipertansiyon ve yürek hastalıklarından korunmak amacıyla günlük tuzlu tüketim miktarının 5 gram ile sınırlı kalmasını önerdiğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.