Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Soğuk havalarda hasta olmamanın yolları

18.02.2021
194
Soğuk havalarda hasta olmamanın yolları

Malumunuz kış aylarındayız. Havalar da bazen çok soğuk bazense tahminlerin üzerinde seyrediyor. Hal böyleyken hastalıklar da yakamızı bir türlü bırakmıyor. Size olağanüstü bir haberimiz var. Soğuk havalarda bile sağlıklı kalmak ve hastalanmamak için yapmanız gereken tek şey bir takım alışkanlıkları ele vermek. İşte hastalıklara meydan okumanızı ve soğuk havanın tadını çıkarmanızı sağlayacak tüyolar.

Burun damlalarını dışarı çıkmadan önce kullanmayın

Soğuk hava, burun pasajlarını daraltır. Eğer dışarı çıkmadan önce burun damlası kullanırsanız zararlı mikroorganizmalara karşısında savunmayı engellersiniz. bu nedenle dışarı çıkmadan önce burnu tamamen temizlemek daha iyi bir yoldur.

Ağzınızdan nefes almayın

Ağzınızdan nefes aldığınızda havayı ısıtamayacağınız gibi virüslere de açık hale gelirsiniz. Bunu önlemek için burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın.

Burun ve ağzınızı atkıyla örtmeyin

Soğuk havalarda, nefes alırken soluduğumuz su buharı, atkınıza değdiğinde buza dönüşür ve sizi daha fazla üşütür. Bu keza cildinizi tahriş eder keza de bronşite niçin olabilir. Eğer gerçekten ihtiyacınız olacaksa yüzünüzü koruyun oysa burnunuzu kapatmayın.

Bakımlı kıyafetler giymeyin

Fazla sıkı kıyafetler ve ayakkabılar, soğuk havalarda daha hızlı üşünmesine neden olur. Normal bolluktaki kıyafetleri seçerseniz, teniniz ve giysiniz aralarında kalan hava ısınızı korumanıza tezgâhtar olur.

Dışarı çıkmadan 30 dakika önce sıcak içecekleri bırakın

Sıcak akarsu, kan dolaşımını arttırır ve vücudun savunma mekanizmalarını geliştirir. Ama bununla beraber kan damarlarını genişletir. Bu, soğuk havaya çıktığınızda, vücudunuzun daha çabuk ısı kaybetmesine neden olur. bu nedenle sıcak yok alışılagelmiş ısıda su tüketin.

Açken soğuk havaya çıkmayın

Beden ısı üretmek için enerjiye gereklilik duyar. Dışarı çıkarken emin aperatif bir şeyler atıştırın.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.