Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Spor, aç mı tok mu yapılmalı

18.02.2021
196
Spor, aç mı tok mu yapılmalı

Daha fazla yağ yakılması vücuttaki ambar yağların azalacağı anlamına gelmiyor! Aç karnına yapılan egzersizin kilo vermede etkin bir metot olmadığını söyleyen Liv Hospital Perhiz ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm “Antrenman öncesi bir öğün ile daha uzun zaman ve etkin antrenman yaparak daha artı kalori harcayabilirsiniz. Keza aç karna olduğunuzda ve egzersiz uzun sürdüğünde kas yıkımı da artacaktır ve istenmeyen sonuçlar olacaktır” diyor.

Spordan önce gıda

– Hipoglisemiyi önler. Yani hissedilen hafif sersemlik, enerji düşüklüğü, dermansızlık ve göz kararması gibi belirtiler düşük kan şekeri ile alakalıdır!
– Açlığınızı giderir ve midede biriken sıvıyı azaltır.
– Kaslara enerji verir.
– Vücudunuzun spora hazır olduğunu bilir mental olarak da bunun rahatlığıyla daha iyi çalışma yaparsınız.

Spordan önce ne yemeli

Antrenman öncesi ne yenileceği kişiden kişiye, egzersizin türüne, amacına, süreye ve hatta ortamın ısısına göre bile değişkenlik gösterir.
Eğer bir saat içinde antrenman yapılacaksa daha önceden denenip tanıdık, sindirimi kolay olan muz, granola bar, ufak bir kase müsli gibi karbonhidratı yüksek lakin yağ miktarı az olan gıdalar tercih edilmelidir.
Antrenmana bir saatten daha uzun bir zaman varsa ve öncesinden bir şey yenilmeyecekse önceki öğünde karbonhidrattan varlıklı bir yemek yemek yenilmelidir.

Sabahtan sporundan önce mutlaka kahvaltı yapmalı

Sabahtan çalışma yapmadan önce kahvaltıyı es geçenlerden misiniz? Bu konuda üretilmiş incelemeler, egzersiz öncesi yapılan öğün sayesinde daha iyi ve daha uzun vakit performans sergilendiğini gösteriyor. Sporcular üzerinde üretilmiş birçok egzersiz bunu destekliyor. Yapılan bir araştırmanın sonucunda kahvaltı yapanların, sadece öncesinden su içerek egzersize başlayanlardan daha uzun süre bisiklet sürdüklerini ortaya koymuş. Bunun sebebi gece her tarafında kan şekerini düzenlemeye tezgâhtar olan glikojen depolarının boşalması ve düşük kan şekeri seviyesi ile yapılan egzersizde yorgunlukların daha erken başlamasıdır. Akşam yemeğinden sonradan bir şey tüketilmediyse egzersiz öncesi kan şekerini normal seviyeye getirmek gerekir. Çalışma öncesi tüketilen ara öğün güne ve saatine göre bile istikrarsızlık gösterebilir. Ama sabahleyin erken saatte spor yapanlar için vakit da kısıtlı ise bu ara sıra taze sıkılmış bir meyve-sebze suyu karışımı bile olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.