Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sürdürülebilir bir perhiz izleyin

17.02.2021
189
Sürdürülebilir bir perhiz izleyin

Içten ve dinç beslenme sürdürülebilir bir şekilde peşine düşüp takip edilmesi gereken bir olgudur. Sağlıklı besin, hayat tarzına aşılanmalıdır ve kilo tahsis etmek için aldığınız geçici bir tedbir olmamalıdır.

Sürdürülebilir bir diyet ile mevsim meyve ve sebzelerini harcamak, sağlıklı beslenmeyi ve egzersizi yaşam biçimi haline getirmek bağışıklığınız ve genel sağlığınız için en iyi yoldur.

Sürdürülebilir bir diyetin faydaları

Sürdürülebilir bir diyet uygulayabilmek için tek müşteri gıda veya doğası gereği kısıtlayıcı diyetlerden uzaktan durmanız önemlidir. Kısa vadede seri kilo vermenizi sağlasalar da, uzun vadede sürdürülemezler ve özlem, sinirlilik, ruh hali değişimleri ve hatta aşırı yeme ve kilo alımı ile sonuçlanabilirler.

Sürdürülebilir bir şekilde iyi beslenebilmek disiplin gerektirir. En sevdiğiniz abur cuburları ara sıra kendinizi şımartmak için tüketebilseniz de, porsiyon kontrolü kullanmak ve dinç olanı tercih etmek önemlidir.

‘Mevsiminde harcamak’ ilkesi sürdürülebilirlik konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Lokal, mevsiminde ve geleneksel besin senkronize olduğunda birçok sıhhat yararı sunabilir. Keza sağlığınızı hem de kilonuzu koruyabilir.

Mevsiminde, taze ürünler tüketmek hem çevre dostu hem de çiftçi dostudur ve zararlı haşere ilacı tüketimini azaltır. Bu şekilde beslenmenin bir öteki yararı da cep dostu olmasıdır. Piyasada aldığınız pişmiş ya da eksik yağlı ya da düşük kalorili yiyecekler, ev yapımı patates cipsinin yarısı kadar sağlıklı olmayacaktır.

Sürdürülebilir bir şekilde iyi beslendiğinizde, kilo kontrolünü de iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Yeme alışkanlığınızı not edin

Ne yediğinizden başka, yeme alışkanlığınıza dikkatli olmak çok önemlidir.

Uyarı edilmesi gereken bir takım noktalar:

– Fazla yemeklerden sakınmak için telefon, TV, kitap, tablet ya da dizüstü bilgisayar gibi dikkat distribütör şeyler olmadan yiyin.

– Uzanarak ya da yatakta yememeye dikkat edin, daha fazla yemenize neden olabilir.

– Bir işle ilgileniyorken abur cuburlar da dahil olmak üzere hiçbir şey yemeyin. Dikkatiniz başka yerde olduğu için tokluk hissini fazla daha geç hissedebilirsiniz. Bu da aşırı yemenize niçin olur.

– Yemek Yemek yerken bir şey içmemeye dikkat edin. Yemek esnasında içeceğiniz su bile midenizin hacmini artıracak ve tokluk hissini engelleyecektir.

– ‘Otomatik yeme’ hareketi yerine daha tedbirli yemek yemeyi deneyin. Kendinize iyi bir masa hazırlayın, besinleri daha yavaş tüketin. Bu, beslenme maddelerinin daha iyi sindirilmesini kolaylaştırır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.