Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Susadığınızda meydana gelen değişimler

18.02.2021
205
Susadığınızda meydana gelen değişimler

“Su içmeniz gerektiği bilgisini olasılıkla binlerce kere duydunuz. Hatta su ile ilgili şayet daha fazlasını da biliyorsunuz. Su, şüphesiz ki yaşam gücümüz. Vücudumuzun takriben yüzde 60’ını oluşturuyor ve kendi doğasında olduğu gibi her şeyin sorunsuz bir akış halinde olmasını sağlıyor. Besinlerin sindirim ve emiliminden tutun da vücut ısısının ayarlanmasına kadar yaşamsal görevleri üsteleniyor. Bir adım ötesini bildirmek gerekirse, daha pozitif su içmek, kilo verme hedefinize ulaşmanıza deha muavin oluyor” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Besin ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, daha önce duymadığınız yedi susuzluk belirtisini açıklıyor!

Sis bulutu doymuş bir beyin

Çalışmalarınızı bitirirken sorun mu yaşıyorsunuz? Bir şeyleri aralıksız unutmaya mı başladınız? Belki de azıcık su içmenin vakti gelmiştir. Suyun yaptığı en manâlı şeylerden biri beslenme maddelerini taşımak ve toksinleri uzaklaştırmaktır. Tatmin Edici istikrarsız almadığınız süre bir arz “garip” kestirme durumları başlıyor. Çalışmalar, hafif düzeyde dehidrasyonun baş ağrısı yaptığını, bilişsel performansı düşürdüğünü, yoğunlaşmayı zorlaştırdığını ve hafızada bozukluklara neden olduğunu söylüyor. Su için, beyninizdeki bulutlar dağılsın!

Alıştırma yapmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz

Alıştırma öncesi içten olan her şeyi yaptınız oysa hala spor yaparken bir karmaşa hissediyorsanız büyük bir bardak suya ihtiyacınız olabilir. Çalışmalar dehidrasyon durumunun, atletik performansı etkilediğini vurguluyorlar. Bu da spor esnasında yorgunluğun artması, dayanıklılık ve motivasyonun azalması, harcanan eforun artması anlamına gelebilir. Vücuttan yüzde 2 veya 3’lük bir istikrarsız kaybının, çalışma performansını önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Akılda tutulması gereken bir diğer nokta ise adale, kemik ve organlarımızın da sudan oluştuğu. Dehidrasyon durumunda çalışma yerine getirmek böylece yaralanmalara yol açabilmektedir. Sporcular, uyarı!

Huysuz olabilirsiniz

bıktırıcı olaylar, sinirli oluşunuzun tek nedeni olmayabilir. Yapılan bir araştırmada, hafif dehidrasyonun ayrıca dinlenme keza de egzersiz sırasında ruh halini negatif etkilediği bulunmuş. Su yudumlayıp, daha çok gülümseyin!

Kabızlık problemi yaşıyor olabilirsiniz

Bağırsaklarımızda gıda taşımada etkili tek faktörün lif (posa) olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yapılan bir çalışmada, düşük lif ve su tüketimi ile kabızlık sıklığı aralarında ilişki bulunmuştur. Uyumlu çalışan bir sindirim sistemi için sürahinizi sık sık doldurmayı unutmamalısınız.

Dudaklarınız çatlayabilir

Kuru, çatlamış dudakların tek nedeni soğuk/sıcak havalar değildir. Vücudunuzdaki istikrarsız düzeyi yeterli olmadığında sıvılar dudaklarımız gibi hayati olmayan organlardan uzaklaştırılıp kalp ve beyin gibi önemli organlara taşınır. Netice? Çatlak dudaklar…

Kan şekerinizin düştüğünü düşünüyor olabilirsiniz

Başınız döndüğünde yoksa baygın hissettiğinizde ilk olarak kan şekerinizi toparlamak için bir lokma bir şeyler yemeye yöneliyor olabilirsiniz. Baş dönmesi, gelişen kuvvetsizlik duygusal, solunum zorluğu gibi belirtiler hipoglisemi (kan şekerinin normalden düşük olması) ve susuzluk için müşterek belirtilerdir. Fakat artık bir lokma çikolatadan önce su içmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Birçok kişinin aç hissettiğinde, doğrusu susuz olduğunu biliyor muydunuz?

Hatalı bir şekilde araba kullanıyor olabilirsiniz

Hafif susama durumunun zeka daha fazla sürüş hatasına niçin olabileceği bulunmuştur. Dehidrasyonun araba sürerken oysa etkileri, uykusuzluk ya da kandaki yüzde 0.08’lik içki düzeyine benzer bulunmuştur!

Kısaca su; vücudumuz için elzem maddeler listesinin en başında yer alan hayat kaynağımızdır. Kilonuz başına içeceğiniz 30 ml su (70 kg kişi için sıradan 2100 ml anlamına gelir) gün içinde tatmin edici su alımınızı sağlayacaktır. Bu hedefi yakalamayı 500 ml suyu bir andan içmek biçiminde yok, gün içine yayılır biçimde, saat başı 1 bardak su içmek gibi, yapmanız gerektiğini unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.