Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sütteki kalsiyum zayıflatıyor

17.02.2021
187
Sütteki kalsiyum zayıflatıyor

Yiyecek Mühendisi Nilüfer Hakayan, sütün içinde bulunan kalsiyumun zayıflamaüzerinde önemli etkisi olduğunu söyleyerek, günde 2-3 bardak kalsiyum deposu süt tüketilmesinin gözle görülür ölçüde zayıflamayı kolaylaştırdığını söyledi.

1 bardak süt içmek asgari 4 saat tok tutuyor

Süt hemproteiniçeriği yüksek olan bir gıda olması sebebiyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de akıcı ihtiyacının karşılanmasına takviye sağlar. ABD ‘li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor.

1 bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı en düşük 4 saat boyunca tok tuttuğu belirtiliyor. Nilüfer Hakarayan, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Sütte yer alan şeker laktozdur. Laktoz açlıkta kullanılan glikojen depolarına takviye olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına da tezgâhtar olur. Sütün bileşimindeki yağ da mideden uzun sürede uzaklaşması sebebiyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkin olur, kalsiyum öncelikle edinmek üzere perhiz yaparkende mineral ve vitamin gereksinimini karşılar.”

Enerjisi kısıtlı yüksek kalsiyum içeren diyetler daha artı kilo kaybı sağlıyor

Nilüfer Hakarayan, kalsiyumun zayıflama üstünde kayda değer bir etkisi bulunduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:”Yapılan araştırma ve analizler gösteriyor ancak, enerjisi kısıtlı yüksek kalsiyum taşıyan diyetler, düşük kalsiyum içeren diyetlere tarafından daha fazla kilo kaybı sağlıyor ve yağ yakımını artırıyor. Diyet yaparken süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verilmesi gerektiğine şive yapan Nilüfer Hakarayan, “Yetişkin bireylerin günlük kalsiyum ihtiyacı takriben 1000 miligramdır. Kişi, günlük kalsiyum ihtiyacını 2-3 bardak süt ve süt ürünleri tüketimiyle rahatça sağlayıp zayıflamaya yardımcı olabilir.

Tatmin Edici ve dengelenmiş yağ kaybının sağlanması için mutlaka süt tüketin!

Vücudun kalsiyum ihtiyacı, gebelik, emzirme, çocukluk ve menopoz dönemlerinde değişkenlik gösteriyor. Tatmin Edici ve dengelenmiş yağ kaybının sağlanması için kişiye özgü bir diyet programında mutlaka süt ve süt ürünlerine de yer verilmesi gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.