Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tablet ve cep telefonları lösemi riskini artırıyor

18.02.2021
179
Tablet ve cep telefonları lösemi riskini artırıyor

Okullar kapandı, tatil sezonu açıldı. En güzel karne hediyesinin hala kitap ve bisiklet olduğunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, aileleri çocuklarını radyasyona maruz bırakacak teknolojik hediyeler almamaları konusunda da uyarıyor.

Yaz geldi, havalar ısındı, okullar da kapandıktan sonradan çocukların evde ekran karşısında süre aşmak yerine dışarı çıkmaları, dıştan oynamaları için en yerinde dönem başladı. Günümüzde çocuklar bildikleri birçok şeyi bilgisayar ya da televizyondan öğreniyorlar lakin daha önceki kuşaklar gibi, bizim gibi, hayatı deneyimlemekten mahrum kalıyorlar. Çocuklar oyun oynayarak öğrenmeli, hayatı keşfetmeli, düşüp kalkmalı, kirlenmeli. Bu onların fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimi için çok önemli. Kirlenen temizlenir, kırılan tamir edilir lakin çocuğun kazanımları unutulamaz.

Tabletsiz yemek yemez oldular

Son yıllarda tüm dünyada teknolojik aletlerin kullanımının çabucak yaygınlaştığını görüyoruz. Önce bilgisayarlar, sonradan notebook ve tabletler, en son da akıllı telefonlar hayatımızda büyük yer kaplamaya başladı. Biz bu cihazları faal olarak kullandıkça çocuklarımız da bu cihazlar olmadan oyalanamaz, yemek yemez, uyumaz oldular.

15-20 dakika ile sınırlandırın

Ebeveynler, birincil 3 yıl çocuğu teknolojiden muhtemel olduğunca uzak tutmalı diyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle 2 yaşına kadar olan dönemde çocuğun sosyal, hissi ve dil gelişimi açısından bütün teknolojik aletlerden uzak tutulması gerekir. Karşılıklı doğal iletişim sağlanamadığı için çocuğun gelişimi negatif yönde etkilenir. Mektep öncesi dönemde teknolojik aletlerin jurnal kullanımı 15-20 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Ayrıca bu dönemde yaşına yerinde çizgi filmleri, bir erişkin kontrolünde seyretmesi daha doğrudur. Okul döneminde ise bilgiye varmak için ve ödevler konusunda, teknolojik aletler kullanılsa deha mutlaka sınırlandırılmalıdır. Hem bu dönemde çocuğun mektep başarısı göz önünde tutularak, bilgisayarın eğlence için hafta sonları kullanımına müsade verilmelidir.”

Lösemi riskini artırabilir!

Bilgisayar, tablet ve cep telefonları gibi radyasyon ve elektromanyetik bölge içeren cihazlara uzun vakit maruz kalınması özellikle lösemi riskini artırabilir. Cihazların elektromanyetik alanı radyasyon dek tehlikelidir ve kanser riskini artırır. Keza yoğun ekran kullanımının var olan göz bozukluklarını da negatif etkileyeceği bilinmektedir.

Klasikler daima daha mutlu eder

Bizim çocukluğumuzda okulların kapanmasına yakın bir karne telaşı başlardı. Ebeveynler çocuğu motive etmek için, çocuklar beklenti içine girdiklerinden karne hediyesi çok önemsenen bir kavramdı. Birçoğumuzun bisikletleri her zaman karne hediyesiydi. Günümüzde, modern hayatta birçok şeyin daha artı farkındayız. İyi niyetle, motivasyon nedeniyle yapılan şeylerin çocuklardaki algısının planladığımızdan çok bambaşka olduğunu biliyoruz. Karne hediyesi de bunlardan biri. Çocuktan karne hediyesi vaadi ile başarı ummak öğrenmenin değersizleştirilmesine neden olur. Öğrenmek armağan için bir araca dönüşür. Çocuk, armağan için yok de öğrenme için çalışırsa, aralıksız motivasyonu olur. Çocuğa iyi vakit geçirmesi için veya onu sevindirmek için hediye elbette alınır. Bisiklet, kitap her dönem en ideal hediyelerdir. Günümüzde daha teknolojik hediyeler ön plana çıkmış olsa da klasikler, çocukları mutlu etmek için defalarca önceliklidir.

Çocuklar büyük anne-büyük babalarıyla da zaman geçirmeli

Yaz gelip okullar da kapanınca tatil planları ortaya çıkmaya başlar. Bebek ya da çocuk sahibi ailelerde tatil planlarında öncelik çocuğun ihtiyaçlarına verilir. Çocuk sahibi olmadan önce yapılan hareketli tatiller yerini tatil köylerinde veya büyük anne, büyük baba evlerinde yapılan ağırbaşlı tatillere bırakır. Çok eksik aile de çocuklarıyla birlikte doğada tatil planlayabilir. Ebeveynlerin dinlenebilmesi, çocukların iyi süre geçirmesi için tatil köyleri çekici bir seçenek olmakla birlikte aile bağlarını kuvvetlendirmek, çocukların büyük ebeveynleriyle vakit geçirmesini karşılamak için aile yanına tatil de seçilebilir. ya da her ikisinin birlikte yapılarak daha iyi zaman geçirilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.