Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı Nasıl Yapılmalıdır?

12.04.2021
245
Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı Nasıl Yapılmalıdır?

Tırnak Bakımı Özellikleri Yararları Ancak, en yaygın neden ayak tırnaklarının yanlış kesil­mesidir. Ayak tırnaklarınızı keserek düzenlemek için en iyi yol; makas değil ayak tırnağı pensi kullanmak ve tırnaklannızı tırnak etinizden azıcık daha uzun ve düz kesmektir. Tırnaklannızı yuvarlak ya da çok kısa kesmeyiniz.Bir tırnak batmasının acısını rahatlatmak için ılık kompresler uygulayınız ya da kabarıklığı ve sızıyı rahatlatmak için ayağı­nızı ılık suya batınnız. Yeni bir tırnağın yaradılışı 4 ila 6 ay arasında bir zaman alabilir. Ayak tırnak­larının yenilenmesi ise bir sene alabilir. Alttaki adımları izleyerek tırnakları­nıza itina gösteriniz: Kırılmalarını ve altlarında leke birik­mesini önlemek için tırnaklarınızı sık sık keserek düzenleyiniz. Köşelerde tene hasar vermemek için tırnaklarınızı düz kesiniz. Kütikülleri kesmekten sakınınız. Bu, enfeksiyona neden olabilir. Kırılmalarını ve mantar yaradılışını önlemek için tırnaklarınızı kuru yakalayınız.
Çok sıkı ya da çok dar ayakka­bılar giymek bu meseleye neden olabilir. Değişik nedenler; yaralan­meler, mantar enfeksiyonları ayak yapısındaki anormallikler ya da egzersiz spor yaparken ayaklar üzerinde oluşan yinelenen devamlı baskı ve vuruşu kapsar.

Ayakları havada yukanda yakalamak da işe yarayabilir. Ayağı suya daldırmak, aynca,tırnaklan tırnağınızın köşesiyle cildiniz arasına ufak bir parça pamuk koyabileceğiniz kadar yumuşatır. Bu, rahatsızlığı­nızı eksiltmeye ve tırnağın cilde baskı yapmadan etinizden dışarı doğru gelişmesine takviyeci olur.Eğer tırnağın etrafındaki ten iltihaplanırsa, hekiminizi görünüz. Hekiminiz, bir antibi­yotik reçete edebilir ya da tırnak batığının ufak bir parçasının kesilerek çıkarıldığı ufak bir harekât yapabilir.
Ellerimizin en ehemmiyetli parçasını oluşturan tırnaklarımız, parmak uçlarını koruma misyonunu da üstlenmiştir. Hayatın her anında ufak veya büyük bir hayli travmayla karşılaşabilen tırnaklarımız, sabun, deterjan ve kimyevi faktörler gibi tahriş edici maddelerle de karşı karşıyadır. Kan dolaşımı yoluyla kuvvetlenen ve uzayan tırnaklarımız bedendeki toksitlenmeyi ve vitamin beceriksizliğini haber verme özelliğine sahiptir.
Günümüzde tırnaklara en az eller kadar umursanır. Takma tırnaklarla ve çok ziynetli boyama teknikleriyle sanki bir mücevher gibi itina gösterilir onlara. Şimdi de bu yapı nasıl oluşmuş diye tahlile koyulalım mı? Ne dersiniz?  

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.