Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tırnak batması nasıl önlenir tırnaklarınızı fazla kısa kesmeyin!

05.01.2023
53
Tırnak batması nasıl önlenir tırnaklarınızı fazla kısa kesmeyin!

Tırnak batması fazla sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Genellikle kızarıklık ve ağrıya neden olmaktadır. Çivi batması sorunu yaşayan birey bu sorunun ilerlemesi durumunda ayakkabıyı bile zorlama giyer ışık halkası kazanç. Ayakları iltihaplanır ve bu iltihaplanmadan dolayı çorapları da çoğu kez kirlenmektedir. Peki çivi batması nasıl önlenir? Çivi batması ve tedavi yöntemleri hakkında tüm merak edilenleri  Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Erdoğan’dan öğrendik! 

Uygunsuz ayakkabılar tırnak batmasına niçin oluyor

Çivi batması cildin yanlamasına veya içeri doğru uzamasıdır. Tırnak batması genel olarak başparmakta görülen bir rahatsızlıktır. Fazla nadir olarak el tırnaklarında da batma görülmektedir. Çivi batması iltihaplı ya da iltihapsız olabilir. Uygun Olmayan pabuç seçimi çivi batmasının nedenlerinden birdir. 

Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin

Çivi batmasını durdurmak için dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;  Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dikey köşeler şeklinde bırakmamaya itina gösterin. Yarım ay biçiminde belirlenmiş. Bakımlı ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzaktan durun. Evde yalın but gezin.

Şiddetli ağrıda doktora başvurun

Tırnak batması evde çare edilebilir bir rahatszlıktır. Oysa ağrı şiddetli olur ya da yayılırsa bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Evde, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız yardımı ile hafifçe batık çivi kaldırılır ve çivi ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu yöntem ile tırnağın etin içerisine dürüst yok dışa içten uzaması sağlanır ve çivi batması sorunu ortadan kalkar.

Ayaklarınızı kuru tutmaya çalışın

Bu sorununuz geçene dek bir vakit ayaklarınızı açıkta bırakan ayakkabılar ve terlikler giymeyi seçim etmelisiniz. Pamuklu çoraplar seçim edin ve çoraplarınızı bir kereden pozitif giymemeye itina gösterin. Ayağınızda dolaşım sorunu varsa ya da kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenilir bir yerde pedikür yaptırmayı seçim edin. İçe içten büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı çivi batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

Kalıcı çivi bozuklukları olabilir

Tırnak batması eğer fazla şiddetli bir ağrıya yol açıyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.Doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan uygulamalar, tırnak probleminin tamamen iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir.Tırnak batmasının durumuna göre çare değişmektedir. Erken evrede konservatif tedaviler, ileri evrede ise cerrahi yöntemler seçim edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.