Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Topuk dikeni belirtileri neler sabahtan ayağınızın üstüne basamıyorsanız aman dikkat!

22.04.2021
49
Topuk dikeni belirtileri neler sabahtan ayağınızın üstüne basamıyorsanız aman dikkat!

Sık görülen problemlerden biri olan topuk dikeni hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Peki topuk dikeni belirtileri neler? Topuk dikeni nasıl çare edilir?  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında manâlı bilgiler verdi.

Topuk Dikeni Nedir ? Nasıl oluşur ?

Topuğunuzun aşağı bıktırıcı bir sızı mı var ? Yürümek sizin için bir acımasızlık mi ? Sabah kalktığınızda topuğunuzun üstüne basamıyor musunuz ? O zaman büyük ihtimalle sizde topuk dikeni var demektir denilse de bu sancı palntar fisitisdenen duruma bağlıdır. Topuk dikeni oluşmasının sebebi bacak tabanında bulunan ve kemikleri örten kalın zarın (plantarfasia) normalden pozitif gerilmesi nedeniyledir.  Çoğunlukla adale ve bağ dokusunda görülen uzun süreli gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak ya da zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı gerginlik, aşırı kilo topuk dikeninin yaygın bir nedenidir.Topuk dikeni, but  üçgenin taban olmayan kenarı tabanında bulunan plantar fasia adlı zarın kronik olarak zedelenmesi sonucu oluşan bir afiyet sorunudur. Bir kemik hastalığı değildir. Ayağın iç kısmında yer alan ve ayağın uzun arkı denilen çukurluk bir uçtan bir uca ayağa gelen yükler dengeli bir şekilde dağıtılarak yumuşak dokular ve kemiklere fazla tartma gelmesi engellenir. Fazla ayakta durma, ayağın arkının çökmesi, uzun uzun yürüyüşler, kötü ve hatalı ayakkabı kullanımı sebebiyle bu arkı destekleyen plantar fasiaadlı taban zarı fazla gerginleşir. Bu zedelenme sonucunda (kronik zedelenme) plantar fasiada  kalınlaşma ve özellikle topuk kemiğine yapıştığı yerde yumuşak doku ödemi meydana kazanç. But tabanında oluşan bu romatizmal duruma plantarfa siit denir.Rahatsızlık ilerlemeye başladıkça bu zar kalınlaşmaya başlar ve  topuk kemiğine yapıştığı noktada kronik zedelenmeler ilerlemeye  başlar. Vücutta bu kısımda yeni kemik oluşturarak stresi en aza indirmeye çalışır. Oluşan kemik yapısı sivri bir şekil oluşturduğunda buna topuk dikeni denir.

Doç.Dr.Ahmet İnanır sözlerine şöyle devam ediyor;

Topuk dikeni belirtileri nelerdir ?

 En önemli belirtisi ayakta oluşan ağrıdır. Bu sızı bilhassa sabahları daha da belirgin hale gelir. Sabahtan yataktan kalkınca bu ağrı sebebiyle kişi bir zaman topuğunun üstüne basmakta zorlanır. Hastalık ilerleme gösterince sabahtan görülen ağrılar bütün gün kendini göstermeye başlar. Topuklu ve sert tabana sahip ayakkabıların giyilmesi zorlaşır. Daha da ağır hastalarda bu ağrılar dinlenme halinde bile devam edebilir.

 Topuk dikeni tanısı nasıl konulur ?

 Topuk dikeni ilerlememiş evresindeyse muayene ile tanı konulabilir. Keza MR ve ara sıra Ultrason görüntüleme ile taban zarındaki ödem ve kalınlaşma tespit görüntülenebilir.Basit bir röntgen ile de teşhis koyulabilir. Ama manâlı bir nokta var ki bacak altı ağrısı ve topuk dikeni iltahaplı omurga romatizmasının ilk belirtisi de olabilir. Keza  Fibromiyaljisendromu olan hastalarda da görülebilir. Özellikle topuk arkasından da sancı varsa ve tedaviye dayanıklı ise bu hastalık önemsenmeli ve mutlaka araştırılmalıdır.

 Topuk dikeninde kullanılan tedaviler nelerdir ?

Topuk dikeni tedavisinde hedef ayağa binen basıncı eksilmek, sancı ve iltihabı teftiş altına edinmek, doku iyileşmesini cesaretlendirmek ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmaktır. İstirahat. bolca istirahat ayağa uygulanan baskıyı azaltarak etkilenen bölgedeki iltihabi şart ve ilişkili sızı ve şişliğin azaltılmasına tezgâhtar olabilir.Buz tatbiki. Buz tatbiki iltihabı baskılayarak ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.Halka şeklindeki  tabanlıklar topuktaki baskıyı olmak için ayakkabının içine yerleştirilerek kullanılır.Gece ateli, Germe egzersizleri, Fizik tedavi, Darbe emici spor kundura,ayaktaki yumuşak dokulara uygulanan basıncı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.Antienflamatuar  ilaçlar,  iltihabi süreci baskılayarak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (ESWT). Yüksek enerjili ses dalgaları ilgili bölgeye yönlendirilerek plantar fasyad aki hasarın iyileşmesine destek edebilir.  Radyoferkans  uygulanabilir. Proloterapi. Hasarlı yumuşak dokuya glikoz enjekte edilerek iyileşme süreci ne katkı maddesi sağlanır. PRP topuk bölgesine enjekte edilerek doku iyileşmesi hızlandırılır.  Akupunktur, lazer ışınları vücudun iyileşme ve tamir mekanizmalarını uyarır.Nadir durumlarda, topuk dikenini dışında tutmak için ameliyat gerekebilir.  Çoğu olguda öteki tedaviler yeterli olmaktadır ve ameliyata gerek  kalmamaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.