Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

11.12.2022
62
Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

Topuk dikeninin ne olduğunu biliyor muydunuz? Kadınların daha sık karşı karşıya kaldığı bu durum oldukça can sıkıcıdır. Hayat kalitesini negatif etkilemekle birlikte tedavi edilmediğinde önemli sağlık durumu sorunlarına da yol açmaktadır. Peki topuk dikeni nedir? Topuk dikeni belirtileri neler? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? İşte bütün merak ettiğiniz soruların yanıtlarını elmaelma.com’da bulabilirsiniz. 

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR? 

Genel Olarak hastaların bıçak batması olarak adlandırdıkları topuz dikeni, tabanı sert ve uzun vakit kullanılan ayakkabılardan dolayı ortaya çıkmaktadır. başkaca topuk dikeninin ortaya çıkmasının çoğu nedeni bulunmaktadır. Bunlar; ayaktaki sinirleri deforme edecek yürüyüş bozuklukları, sert yüzeylere uzun süre basma, ayaklara ve bileğine zorlama yapacak dek şişman olma, kemer desteksiz tabanları can sıkıcı ayakkabılar, uzun zaman ayakta kalma,hatalı ayak egzersizleri yapma gibi etkenler topuk dikeni nedenleri aralarında gösterilir. 

TOPUK DİKENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeninin çoğu belirtisi vardır. Bunlar ise; sabahları üçgenin taban olmayan kenarı tabanında ve bileğinde şiddetli sancı, yürürken ayakta batma hissinin olması,topukta sıklıkla yanma şikayeti yaşanması, dizlere kadar kemiklerin ağrıması,

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterdikten daha sonra yapmanız gereken en temel şey, bir ortopedi doktoruna başvurmak olmaldıır. Doktor durumun ciddi olup olmadığını öğrenmek için röntgen çeker. Kemiğin sinirlere önemli hasra vermesinden dolayı yaşanan his kaybını tekrar yerine getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide asap ağının incelmiş alanlarına yerel anestetik enjeksiyonlar yapılır. daha sonra hasarlı dokuları iyileştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Tedavi sonunda ise fizik tedavi uygulanır ve çare tamamlanır. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.