Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı mantarına ne iyi kazanç limon ve zeytinyağı iyi geliyor!

29.11.2022
57
Üçgenin Taban Olmayan Kenarı mantarına ne iyi kazanç limon ve zeytinyağı iyi geliyor!

Çabucak bir ayaktan başka bir ayağa geçerek yayılabilen bacak mantarı yaşam kalitesini oldukça düşüren bir enfeksiyon. O Kadar çok insan etap mantarını geçirebilmek için bambaşka çare yöntemleri denese de başarılı olamıyor. Elmaelma.com olarak etap mantarının oluşum nedenlerini, korunmak için neler yapılması gerektiği ve çare yöntemlerini derledik. İşte but mantarını geçirmenin en kolay yolu!

But mantarı niçin olur?

Fazla terleyen ayaklar
Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymek
Islak zemine üçgenin taban olmayan kenarı basmak
Halka açık spor merkezlerini kullanmak
Kalabalık havuz kullanımı
Duştan sonra ayaklarınızı ve parmak aralarını adamakıllı kurulamamak
Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

But mantarı bulaşıcı mı?

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı mantarı çabuk bir şekilde bir ayaktan öteki ayağa veya kişiden kişiye buluşabilen bir sorundur. Hızlı bulaşması aile bireyleri aralarında görülme olasılığını arttırır. Özellikle çekicilik salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı mektep gibi müşterek alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Hem ortak kullanılan kundura, çorap, terlik, havlu gibi ürünler de ayak mantarının kolaylıkla bulaşmasını sağlar.

Ayakta mantarını önlemek için;

– Ayaklarınızı her gün yıkayın
– Çoraplarınızı her gün değiştirin
– Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin
– Karşılıklı kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın
– Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi bireysel eşya kullanmayın
– Ayaklarınızı banyo yaştıktan daha sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle adamakıllı kurutun
– Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin
– Kendinize ait pedikür seti kullanın

Bacak mantarını çare olan doğal çözümler;

Limon ve zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için etkili çözüm yollarından biri. Eşdeğer miktarda limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir süre beklettikten sonradan ılık su ile durulayın.

Karbonat

Ayak mantarı için etkin özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Tuzlu ve beyaz sirke

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların iyileşme sürecini hızlandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak aracısız olarak etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 defa yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı

Alıngan cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kez uygulayın ve ılık su ile durulayın.

E vitamini yağı

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini hızlandırdığı için mantar tedavisi için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın ve biraz beklettikten sonradan ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.