Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uzmanından ham kakao tavsiyesi

17.02.2021
218
Uzmanından ham kakao tavsiyesi

Size sorum var: Yeniliklere ne değin açıksınız?

Mesela ben; bilhassa beslenmeyle ilgili yeni bir ürün gördüğümde derhal denemek isterim. Hem yeni bir lezzet ile tanışmak, ayrıca de sizleri yeni lezzetlerle buluşturmak için. İşimle aşk yaşadığım dogrudur giderken. Bu yüzden market alışverişlerim cok uzun sürer 🙂 Keza buradan paylaştığım tariflerde de bu yeni ürünleri epeyce sık kullanıyorum.

uzmanından ham kakao tavsiyesi

Çiğ kakao

Başlıca yeni lezzetlere dirençliyizdir. “Aman yemeğin tadını bozar, ağzımın tadını bozar” diye uzaktan dururuz. Size tavsiyem, denemeden karar vermeyin. Alışkın olduğumuzdan daha neşeli bir tat ile karşılaşabilirsiniz.

Örneğin tariflerimde çoğu kez kullandığım “çiğ kakao”. Kakao ağaçlarında yetişen meyvelerin her birinde 2.5 cm büyüklüğünde 20-40 dek kakao çekirdeği bulunur. Bu çekirdekler meyvesinden çıkarılarak birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır ve sonradan güneşte kurutulur. Bu şekilde fabrikada işlenmeye hazırlanmış ülkü kazanç. Çiğ kakao ise fabrikaya hiç girmiyor. Herhangi bir katkı, ilave şeker içermiyor ve ısıl işlem görmüyor. Endüstriyel kakaodan en büyük farkı ise çikolata tadı. Normalde kullandığınız kakaodan daha eksik miktarda ham kakao kullanarak daha gerçekçi bir tat elde etmeniz muhtemel.

Yanii, bir deneyin derim 😉

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.