Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uzmanlar uyarıyor: Petek bal yemeyin

18.02.2021
192
Uzmanlar uyarıyor: Petek bal yemeyin

Doğanın en dinç yiyeceklerinden birisi de baldır. Peki, balın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için nasıl tüketmek gerekir, petekli bal zararlı mıdır? Uzmanlara kadar petek bal tüketiminin insan sağlığı açısından uygun yok. İşte petek bal hakkında tüm bilinmeyenler.

Balmumu kullanılıyor

Avrupa’da süzme bal tüketiminin yaygın olduğu görülürken Türkiye’de bu durumun tam tersi olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara tarafından Türkiye’de petek bal tüketimi yaygınlığı daha artı. Peki, petek bal tüketimi ne değin sağlıklı? Uzmanların petek bal hakkında yapmış olduğu talimatlar sonucunda sizde çok şaşıracaksınız. Türkiye de yaşayan insanlarda petekli kovam ballarının daha dinç olduğu inanışı mevcut. Ancak yapılan incelemeler sonucunda petek ballarında bal mumu kullanıldığı ortaya çıktı. Sanayi de kullanılan bal mumunun ise insan sağlığı açısından oldukça zararlı bir madde olduğu biliniyor. Diğer Taraftan balmumunda hiçbir besleyici madde değil. Bal peteğiyle tüketildiğinde ise afiyet açısından büyük riskler oluşturuyor. Petek tüm toz toprağı ve doğadaki kimyasalları emen bir mahsul olduğu için de faydalı değildir.

Hastalık taşıyor

Suda çözünmeyen ve takriben 67.5ºC’de eriyebilme özelliğine sahip balmumu, yaklaşık 37ºC sıcaklığa sahip midede hiçbir değişime uğramadan, erimeden ve vücutta hiçbir işe yaramadan bağırsaklar yolu ile beden dışına atılır. Balmumu, arılarda rastlanan bakteri ve fungus hastalıklarının sporlarını hem hastalık ve zararlılara aleyhinde kullanılan akarisit ve insektisit ile tarımda kullanılan bütün zehirli kimyasal ilaç kalıntılarını içerebilmektedir. aynı zamanda Doğal sanılan petekli ballarda arıcının arılarını hastalıklardan gözetmek için bilinçsizce verdiği antibiyotikler de bulunabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.