Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Vajinismusu beraber yeneceğiz

15.11.2021
144
Sevgili dostlarım vajinismus olduğumu bildiğim andan itibaren takribî 3 aydır takip ettiğim bu sitede yalnız olmadığımı ve benim gibi bir hayli insanın naçarlığa kapıldığını bu sayede de ortak bir emel için buluştuğumuzu gördüm. Ben 1.5 ay gibi kısa bir müddet vajinusmus hastalığımdan buradaki dostların avuntu ve tecrübelerinden faydalanarak kurtuldum. Şimdi de benden evvelki ve benden soraki dostların kurtulması için yeniden buradan edindiğim tecrübelerle kurtulması için mücadele göstereceğim.

Buraya yazacaklarım tamemen tecrübesel dostlar..

Öncelikle kendinize vajinusmus teşhisi koyduğunuz anda lütfen bir kadın doğum uzmanına gidiniz. Vajinada anormal bir vaziyet var mı rastgele bir rahatsızlığınız var mı yoksa tamamen psikolojik mi kesinlikle biliniz. Hekiminiz sizi cinsel terapi uzmanlarına yönlendirmişse bunun psikolojik bir vaziyet olduğunu söylemişse kendinize bu mevzuda ben yaparım kimseye gereksinimim yok diyorsanız bu yazıyı okumaya devam ediniz. Ama ben yapamam diyorsanız kesinlikle bir UZMANdan destek alınız.

Vajinusmus nedir?
* ilk gece fobisiyle girilen psikolojik vaziyet “çok kan kaybedicem, canım çok acıyacak!” koşullandırması
* ilerleyen zamanlarda “canım çok acıyor” diyerek kasılmalar
* kasılmalar neticeyi “ne kadar sınarsam tecrübe olmuyor, orda bir duvar var” algısı
* son olarakta “bu duvarı aşamıyoruz” diyerek erteleme hastalığı…

Sevgili dostlarım buraya kadar yazdıklarım size belirliyorsa okuduklarınızdan tamamen beyne sevk edilen psikolojik bir ihtar olduğunu az çok anlamışsınızdır.

Siz bu hastalığa tek başınızı tutulmadınız. Bugüne kadar “kızlığınızı gözetmek”, etraftan dinlenen “ilk gece serüvenleri”, “eşinize olan sevginize karşılık verebilmek veya verememek”, “çok kanayacak fobisi” ki burda şunu söylemeliyim banal ilişki de kızlığın bozulmasıyla gelen kan parmağınızın kanamasından daha az vallahi , “öcü gibi gösterilen cinsel hayat”… gibi yersiz nedenlerden dolayı beyin cinsel güdülerini rafa kaldırmış, ertelemeye taa o zaman başlamış. Bize düşen de bu yanlış bilgileri çöpe atmak için ayağa kalkmak. Belki de hayatımızdaki en büyük yanlış bilgilerden kurtulmak için buradayız. Ve bu yolda tek başımıza olmadığımızı öğrenmek hepimize efor verecek. Bütün bu noktada tek başımıza olmadığımızı öğrenmek eşimiz dahil tam derttaşlarımızla paylaşımlarımızı yetersiz etmeyerek bu hastalıktan kurtulacağımızı unutmayalım.

***** Burada vajinusmusa bir ara verelim. Bu tamamen nasihattir…
Size yazacağım ve hayatınız süresince işinize yarayacak tecrübelerin en ehemmiyetlisi LÜTFEN EŞİNİZİ HAYATINIZIN HİÇ BİR ALANINDAN SOYUTLAMAYIN. Onları hayatınıza dahil edin.
Eşinizle olan duygusal bağınızı asla koparmayın.hayatınızın her safhasında madem “iyi günde makûs günde” diyerek ortak bir hayata imzalaydınız lütfen buna ortak olmasına izin verin. Ya da onun sizi saf dışı vazgeçmesine müsade etmeyin. Mesela evin alışverişini tek başınıza yüklenmeyin. Birlikte gidin size takviyeci olmasını isteyin. “Hayatım şu reyondan şunu alıp kazanç misin” … yemek yaparken ” canım dolaptan şunu verir misin”… masayı kurarken ” ekmekleri masaya götür müsün”… iş yaparken “şunun ucundan meblağ mısın” … tv izlerken o maç izliyorsa siz de oturun izleyin… vs.. vs.. Eşinizle yaptığınız işler sizin yükünüzü eksiltecek yada azaltmayacak ama onu dahil faktörüz sizi belki beyin bitkinliğinden alıkoyacaktır. Zamanla eşinize de bu işler ağır gelemecektir. Annelerin oğulları üzerindeki “o oğlu yapamaz yapmasın yapmamalı” algısını devirecektir. Ileri de çocuğunuz olduğunuzda başka bir psikolojik meselelerin doğmasına da mani olacaktır. Buna yüzde surat muhakkağım. Bir nevi siz soluk alamazken kendinizi parçalarken o sevincini çıkarmamalı bu hayatın. Madem ortak dedik ortak olmalı herşeye.

Şimdi vajinusmusa geri dönelim dostlar..Az evvel yazdıklarıma ne ilgisi var diyebilirsiniz ama hakikatinde buradaki ortak görev içindi az evvel yazdıklarım. Şimdi sizler bu hastalığa tutulduğunuzdan beri şunu da diyorsunuzdur ben eşimi çok hoşlanıyorum onu kaybetmek istemiyorum. Ben vajinusmus olduğum için o beni kandırır mı, beni vazgeçer mi, burada kabahatli benim, eşime karşı mahçubum vs.. işte bu surattan eşinizi karşınıza alıp ben böyle bi hastalıkla gayret ediyorum bu ilk kez benim başıma gelmiyor. Ben bunu aşmaya hazırım ama senin yardımına gereksinimim var. Bana destek edersen 3 5 gün olmadı bir ay içinde banal yaşantımıza dönebiliriz bizde bütün anlamıyla karı koca olabiliriz ben tek başıma sen olmadan bu hastalığı yenemem demelisiniz. Eşinizi buradada hayatınıza kasvetinize ortak etmelisiniz. Siz burada neler yapıyorsanız onun da bunları görmesi bilmesi ve uygulaması kendi bildiğini yapmasından daha iyi olacaktır.

Şimdi de gelelim vajinusmusu yenme safhalarına…

1. Ne kadar pak bir etrafta olursanız sıhhatiniz o kadar az riske girer. Size göre en pak civarı siz öğrenirsiniz. Paklik herşeyde olduğu gibi bu safhada çok önemli.Kendinize vajinanızı göreöğrenecek en rahat pozisyonu bulun. Ayna karşısında arkanıza yastık koyarak bacaklarınızı kalemtıraş pozisyonda oturun.
Elinize bir vajina resmi alarak nerede ne var araştırın ve kendi vajinanızda buraları tespit edin.

3. Elinizle vajinanıza ve etrafına değerek yoklayın. Bazen kuruluktan dolayı dokundugunuzda bile acı sezebilirsiniz kayganlaştırıcı jel, krem, vazilin, yağ gibi seçenek çözümlerden faydalanın.

4. Soluk egzersizlerini tüm bedeninize alıştırın. Hayatımız süresince kimse bize soluk almayı öğretmedi. Ama en doğru soluk diyaframı kullanarak aldığımız soluktur. Burundan alıp ağızdan vermek. Burundan alıp burundan vermek değil ağızdan alıp ağızdan vermek değil bu aynı zamanda bizim durgunlaşmamızı sağlayacaktır.
5. Bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açın. Kasılmalarınıza mani olacak pozisyonlara kendinizi alıştırın. Ilk zamanlar açamıyorum çok kasılıyor ağrıyor kramp giriyor dediğiniz bacaklarınız zamanla buna da alışacaktır.

6. Kegel egzersizi diye bildiğimiz bir yöntem var. Çişinizi yaparken yakalayıp bırakmak.Hem ilişki sırasında hem de ilerleyen yaşlarda çok faydasını göreceğimiz bir egzersiz her fırsatta bunu yapın.

7. Parmağınızla vajinanızın iç kısmına dokunmaya çalışın. kuru olmamasına dikkat edin ilerleyebildiğiniz kadar ilerleyin. Şayet devam edebiliyorsanız gitgel yapın Parmağınızla orayı iyice gezin. Orada bir duvar olmadığını görün ve kabul edin.

*** seçenek olarak şayet parmağınızla yapamıyorsanız kulak çubuğunu streçleyerek deneyin.

Buraya kadar mesele yoksa bunu bir kere de eşinizin karşısında yapın. Evvel siz sonra da eşiniz sınasın ondan da parmağını sınamasını isteyebilirsiniz bu size orda duvar olmadığını bir kere daha gösterecek.

8. 2.ci egzersizimiz iki parmak. Bunun evvelinde vajinanız üzerinde elinizi dolaştırarak uyarılmasına ve açılmasına takviyeci olun. Parmaklarınızı darıl biçiminde kapatıp ilerlemeye çalışın. Şayet acı seziyorsanız buradaki bir hayli dostun önerdiği emla, anestol, vs uyuşturucu kremler var bunları kullanabilirsiniz.

*** Altenatif olarak mumla aparat yapan dostlar var. Gün gün 1cm kalınlıktan başlayarak 1.5cm 2cm 2.5cm olacak biçimde mumu ya da daha elastik birşeyi kendinize aparat yapabilirsiniz.Kendinize bir program hazırlayın. Mesela 10 güne ufalan egsersizlerinizi. En ufağından başlayarak en son ki aparata kadar egzersizlerinizi sıçramadan yapın. Takıldığınız yerde bir evvelki aparata dönün. Her yaptığınız aparatı bir de eşinizle berbaberken yapın. Onun da düzey kaydettiğinizi görmesi gerekli. Nasıl yaptığınızı da öğrenmesi gerekli.

10. En son eşli sınamaya geçtiğinizde onu da 2 3 ayrı zamana bolebilirsiniz. Ilk başta pe..sin ucunu deneyin. Bir sonrakinde içinize alabildiginiz kadarını. Bir sonrakinde tamamen içinize almış olsanız dahi gitgel yapamamıyorsanız onu da bir sonrakine erteleyin.

11. Eşli sınamaya geçtiğinizde aparatları yönlendirdiğiniz kadar kolay olmayabilir. Isin içinde coşku stres kasılmalar olacaktır. Bunları baştaki anlattığım soluk egzersizleriyle yenmeye çalışın.

Öğreniyorum çok uzun bir yazı oldu malesef kısaltamadım anlatacaklarım bundan çok daha fazla şeyler ama herkese takviyem değsin diye toparlamaya çalıştım. Sıçradığım yetersiz kalan yerler kesinlikle olmuştur. Sizlerde destek verirseniz bir dahakine daha iyisini yapabiliriz.

Bana bu yazıyı yazmam da destek veren dostlarıma teşekkür ediyorum.Allah şimdiden hepimizin dayanakçısı olur dostlar. Sağlıcakla kalın :KK66:

 

.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.