Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Virüsten korunmak için açıkta satılan kuru yemiş satın almayın

17.02.2021
185
Virüsten korunmak için açıkta satılan kuru yemiş satın almayın

Besin ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, bütün dünyada etkisini belirten covid-19 virüs salgını sebebiyle bağışıklık sisteminin öneminin bir kez daha vurgulandığı bu dönemde; kuru yemişlerin insan vücuduna sağladığı olumlu etkilerini anlatırken hijyen bakımından ambalajlı kuru yemiş tüketilmesinin de önemle altını çiziyor. Bağışıklık sistemi, hastalığa niçin olan mikroorganizmalara aleyhinde vücudu savunur. Bazen de bir mikrop gelir vücudu işgal eder ve bağışıklık sistemi başarısız olur. Peki, bu sürece müdahale edip bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün mü?

Açıkta satılan kuru yemiş satın almayın

Açıkta satılan kuru yemiş ve kuru meyvelerin hijyenik durumuna değinen Berrin Yiğit, “Vücudumuzun direnç kazanması için gerekli vitamin ve mineral içeriğine sahip kuru yemişler, ara öğünlerde sağlıklı ve besleyici atıştırmalık olarak da karşımıza çıkıyor. Bu süreçte en çok uyarı etmemiz gereken şey ise kuru yemişleri paketli ambalajlarda almamız. Açıkta satılan kuru yemişler hijyen koşullarını tamamen sağlayamadığı gibi zararlı bir virüsle bağışıklık sistemimiz üzerinden olumsuz bir tesir yaratabilir.” dedi.

Ay çekirdeği besin düzeninde yer almalı

Evde atıştırmalık olarak çekirdek yemenin birçok karbonhidrata tarafından daha faydalı olacağını söyleyen Yiğit, “Bedeni istila eden düşmanları değil eden, düşen enerjiyi artıran, tokluk şehvetli, insülin dengesi sağlayan C vitamini kaynağı turunçgiller, nar, kivi, kırmızı biber, brokoli beslenmeye eklenmelidir. Bağışıklık sistemi hücrelerini artıran A vitamini kaynağı havuç, balkabağı, brokoli, domates, ıspanak, yumurta, marul ayrıca gözenekli olan duvarlarına bariyer çeken E vitamini zengini fındık, badem, yer fıstığı, ceviz, ay çekirdeği gibi kuru yemişler besin düzeninde mutlaka yer almalıdır çünkü yapılan incelemeler, bilhassa fındık, ceviz, badem ve ay çekirdeği gibi kuru yemişler içerisinde yer alan E vitamininin savunma mekanizmasını güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Çinko yönünden zinde kabak çekirdeği ve iyi bir çinko ve kalsiyum kaynağı olan badem ise kalsiyum kemik ve diş gelişimi ile birlikte çinko ise DNA, RNA ve değişik proteinlerin sentezlenmesinde, yaraların iyileştirilmesinde, bağışıklığın desteklenmesinde önemlidir. İnsan vücudu için son derece manâlı bir mineral olan ve bağışıklığı arttıran selenyum; vücudumuzun ve metabolizmanın korunmasında kilit bir rol oynuyor ve kajuda çokça bulunuyor. Vücutta üretilemeyen Omega-3 yağ asidini ise ceviz bir uçtan bir uca zahmetsizce takviye edebiliriz.” ifadesini kullandı.

Her gün bir avuç kuru yemiş tüketilmeli

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinleri yememizi öğüt eden Berrin Yiğit, “Özellikle badem, fındık, ceviz, antep fıstığı… Bunların hepsini bir avucu geçmeyecek şekilde bir ara öğünde 2-3 kuru kayısıyla veya kuru erikle yenilebilir. Ya Da karmakarışık olarak satılan paketli kuruyemişlerden minik, günahsız bir avuç biçiminde günde 1 ya da 2 defa ara öğün yapılabilir. Bilhassa de bitki çayıyla birlikte seçim edilirse ayrıca vücudu rahatlatır hem de lif kaynağı olan kuruyemiş ve kuru meyveler, çayla birlikte doygunluk hissini artırır. Çünkü şu an hepimiz sahte açlıklar yaşıyoruz. Sahiden tokuz fakat hissi olarak aç hissediyoruz bedenimizi ve dolayısıyla çok daha pozitif yemek yiyoruz. Bunun önüne geçebilmenin en masun yolu ise kuru yemişlerdir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.