Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Vitamin göstermek kanser yapar mı

17.02.2021
186
Vitamin göstermek kanser yapar mı

Bilhassa çoklu vitamin kullanımları, birtakım kanser risklerini daha da artırıyor. Hastalıktan kurtulmak için almanız gereken vitamini sebzelerden almanızı söyleyen Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Mustafa Özdoğan bakın hangi önemli tavsiyelerde bulundu.

Sağlığa Zararlı beslenerek kanseri tetikliyoruz

Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Mustafa Özdoğan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle kayda değer açıklamalarda bulundu. Genç yaşta görülen kanserlerin ileri yaş kanserlerine tarafından daha kavgacı olduğunu belirten Prof.Dr. Mustafa Özdoğan, “Yönetilmesi bir arz daha güç hastalıkları karşımıza çıkarıyor. Biz sağlığa zararlı beslenerek vücudumuzda bir anormal kimyasal üreten bir fabrika yaratıyoruz. Ayrıca yürek damar sağlığımıza ayrıca beynimize hasar veriyoruz hem de kansere yatkınlığa niçin oluyoruz. Lüzumsuz proteinlerin kanseri tetiklediğini biliyoruz. Kolon kanserine baktığımızda her yıl yüzde 1.5 oranında gençlerde kolon kanserinin görülme sıklığında bir çoğalma görüyoruz. Meme kanseri tedavisinde çok başarılıyız. Lakin ülkemizdeki meme kanseri oranlarına bakıldığında yarısından fazlasının 50 yaş altı olduğunu görüyoruz. Meme kanserinin 40 yaş aşağıda görülme oranı yüzde 10’un üzerinde. Topluma mutlaka bu tehlikeyi anlatmalıyız” diye konuştu.

Eksik olanı vitamini yerine koymuyorsanız dikkat

Vitamin kullanan insanlarda kanser riskinin arttığını anlatan Prof.Dr. Mustafa Özdoğan şu uyarılarda bulundu: “Eğer bu yetersiz olan bir vitamini ortaya hazırlamak değilse bu vitaminden uzaktan durmak gerekir. Eksiklikleri tamamlamanın yanı sıra çoklu vitamin kullanmanın zararları var. Dışarıdan aldığınız vitamin bir portakalı yemenizle aynı etkiyi oluşturmuyor. Bütün aksine hasar oluşturuyor. Bugün bundan böyle fazla vitamin kullanımı ile kanserin ilişkili olduğunu bildiğimiz için dünya bundan böyle çoklu vitamin kullanımı terk etmeye başladı. Kazara kullanılan vitaminlerin daha agresif prostat kanseri riskini, deri kanseri riskini artırdığını biliyoruz. Sigara içen kişilerde akciğer kanserini artırdığını biliyoruz. Gerçekten uzun vakit sigara içen kişiler vitamin almayı düşünür fakat bunlar kanser riskinizi artırır. Dolayısıyla size basit sunulan mekanizmaların vücudunuzda sandığınız gibi çalışmadığını bilmelisiniz. Bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız ve bir vitamin almanız gerekiyorsa bunu sebzelerden almalısınız. Bir portakalı sıkarak değil posasıyla yemelisiniz.”

Kanserden korunmak hem ucuz ayrıca de basit

Alınacak önlemlerin tedaviye göre daha ucuz olduğunun altını çizen Prof.Dr. Mustafa Özdoğan şunları söyledi: “Peki burada basit olan şey ne yoğurt tüketmek, sebze tüketmek, yürüyüş gerçekleştirmek, mutlu olmak, inanın bunlar çok basit yöntemler ama bizler yaşamı bilhassa zorlaştırıp karmaşık ışık halkası getiriyoruz daha sonra da yeniden bir karmaşadan çözüm arıyoruz. Bilhassa çocuklarımıza bunları mükemmel anlatmalıyız. Ekmek tüketimini çok motive etmemeliyiz. Hazırlanmış gıdalardan olabildiğince uzakta tutmalıyız. İlkokuldan itibaren çocukların beden kitle indeksleri ölçülmeli.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.