Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yağ Aldırma Estetik Operasyonu

13.04.2021
187
Yağ Aldırma Estetik Operasyonu

Yağ aldırma mevzusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir biçimde uygulanan bu usul günümüzde farklı adlar ile daha ince bir biçimde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen harekâtlarda liposuction usulü daha kibar instrumanlarla üç ebatlı düşünce ve uygulama mantığıni kullanarak işlenir. Usullerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller takviyeyi ile vakum kullanarak dışarı alınır.
Yağ dokusu anatomisine baktığımızda yağ dokudu tabakaları ve dağılımı bedenin her bölgesinde farklı olmakla beraber kilo alındığında şahıstan bireye değişik deformasyonlar mevzubahisi olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yeğ alma-şekillendirme operasyonunda deformasyona müteveccih üç ebatlı tasarım gerekmektedir. Ayrıca en yüzeysel cilt altı yağ dokusu tabakayı her zaman korunmalıdır, bu katmanın hasar görmesi cilt yüzeyinde boşluklar ve deformasyonlar oluşturur. Tartışılması gereken başka bir mevzu lenfatik dolaşım ve sellülit vaziyetidir. Çoğu zaman operasyondan evvel lenf drenajı sağlayan vakusuz ve natürel masajlar nasihat ediyorum ve operasyon sonrası bu masajlara devam edilmesini öneriyorum.Tabii harekâttan sonra alana gelebilen cilt bolluğu ve sarkmaları daha sonra derlenmesi gerekir. Liposuction operasyonunu basitleştiren başka bir usul titreşimli liposuction veya vibroliposuction dır. Bu usulde kullanılan kenuller titreşimlidir ve cerrahın uygulamasını basitleştirir. Yenilikler arasında lazer lkullanımı sozkonusu olmaktadır, bu usulde lazer enerjisi yağ dokusu içinden uygulanıp yağlar eritilir ve manayı ultrasonik liposuction a eş ve eriyen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır.
Yağ şekillendirme operasyonunda lazer, ultrason, titreşim veya lipoliz gibi takviyeci mekanizmaların kullanımından daha ehemmiyetli bir etmen var. Bu etmen kontrollu mikro harekât dir. Takviyeci mekanizmalarda hakimiyet güçtür ve karmaşıklık oranını çoğaldırır. Benim görüşüm bu mevzuda bireyin ideal kilosuna natürel bir biçimde ve özellikle spor yaparak yanaşmasından yanadır. Bu safhadan sonra metabolizma dışında kalan ve diet ile verilemeyen deformasyon alanları mekanikal mikro-liposuction takviyesiyle kontrollu bir biçimde ve üç ebatlı olarak düzenlenir. Harekâttan sonra bir gece sağlık kurumunda kalınması lüzumlu ve erken yarıyılda yürüyüşler nasihat edilir.Liposuction bedenin her bölgesine yapılabilir ancak diz altı bölgesinde uygulanması mahzurludur, özellikle dolaşım bozukluğu ve ayakta çalışma zorunluluğu olan bireylerde lenfatik drenajın anatomisini bozduğu için kullanılmamalıdır. Bu bölgede enjeksiyon usulü kullanılabilir. Lipoliz adlı bu usulde yağ eritici casuslar yağ dokusu içine operasyon gerektirmeden enjekte edilir.
10-15 seansta ve haftada bir yapılan lipoliz harekâtı minik alanlarda zaferli. Mezoterapi ve karboksiterapi gibi usuller estetik cerrahi literatürüne girememiş ve mekanizmaları net olarak ortaya konmamış usullerdir ve çok az bireyde belkide ek olarak uygulanan diet programlarından verimli olmuştur.
Yağ Enjeksiyonu Fat injection Yağ enjeksiyonu, lipoinjection, lipofilling gibi terimlerin anlamı birbirine yakın olup, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma emeli ile kullanımını ifade eder. Yağ enjeksiyonunun başlıca uygulama alanları, beden hatlarını düzenlemek, yüzdeki yaşlılık çizgilerinin apaçıklığını eksiltmek ve cılız suratlara daha dolgun bir görünüm vermektir.
Dokuların sarkması ile oluşan çizgilenmeler ve direnmeler, ancak surat germe operasyonları ile düzenlenebilir, yağ enjeksiyonu ise bu görünümü yalnızca kamufle edici niteliktedir.Kombine teşebbüslerde, yağ dışında, yapılan operasyondan çoğalan dokuları da kullanabilme olanağı olduğu için doku enjeksiyonu da yapılabilmektedir.
Yağ enjeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposuction harekâtı ile elde edilir. Yağlar, liposuction tekniği ile bedende yağ dokusunun fazla olduğu rastgele bir bölgeden alınabilir. Alınacak ölçü, enjeksiyon yapılacak doku ölçüsüne göre değişir. Teşebbüs, yapılacak harekâtın büyüklüğüne bağlı olarak yerel ya da genel anestezi altında tasarlanır. Operasyondan sonra rahatsızlık verecek derecede sızı şikayeti olmaz, enjeksiyon bölgesinde hafif ödem şişlik ve morarma oluşabilir, ödem ve morarma 7-10 gün içinde kaybolur.
Enjeksiyon sonrası ilk 6 ay içinde enjeksiyon yapılan yağların takribî yarısı beden tarafından emilir, kalan yağ ölçüyü ise kalıcıdır. Doku enjeksiyonu yapıldığında, beden tarafından emilim oranı ise çok daha azdır. 3-5 gün sonra uçak yolculuğu yapılabilir ve 4-7 gün sonra işe dönülebilir..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.