Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yaşlanma karşıtı doğaüstü meyve: Jackfruit

18.02.2021
192
Yaşlanma karşıtı doğaüstü meyve: Jackfruit

Günümüzde cilt konusunda kozmetik ürünler birbirleri ile rekabet ederken dünyanın en büyük meyvesi olarak tanıdık Jackfruit içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi görüyor. Türkiye’de Verita göre market ve satış noktalarına sunulan Jackfruit’in astımdan anemiye, kolon kanserinden tansiyona değin çoğu rahatsızlıkta önleyici etkisi bulunuyor.

Erken yaşlanmayı önlüyor

Tatlı, leziz ve egzotik meyve Jackfruit’in tüm meyvelerin şahı olduğunu söyleyen Dinç Gıda ve Perhiz Uzmanı Taylan Kümeli, “Vitamin, mineraller, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından varlıklı bir kaynaktır. Bu meyve kalori içermekte fakat kolesterol ya da doymuş yağ içermemektedir. Jackfruit’ı en iyi lezzet, besin ve sıhhat için tüketmenizi öneririm” açıklamasını yaptı. Kümeli hem, yaş, menopoz ve düşük besin gibi birçok doğal faktörün vücudun yaşlanmasına niçin olduğunu, kirlilik, UV radyasyonu ve dumanın erken yaşlanmayı özendirme ettiğini, Jackfruit’de yer alan antioksidanların ise yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücuttaki hür radikalleri yok ettiğini belirtti.

Parlak ve kusursuz bir ciltten sağlıklı saçlara

Jackfruit meyvesinin özellik deri üzerinde önemli bir etkisi bulunduğunun altını çizen Kümeli, deri kırışıklıkları, parlayan ve hatasız bir cilt için bu egzotik meyvenin en iyi adres olduğunu ifade ediyor. Diyetisyen Kümeli kırışıklıklar için, “Jackfruit çekirdeğini birazcık soğuk süte bir dakika daldırın. Bunu iyice ezin ve kırışıklıklara hafifçe uygulayın” diyerek 6 hafta içinde kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma olacağını söylüyor. İçeriğindeki yoğun tohumuyla kabızlığı engellediğini kaydeden Kümeli, “Jackfruit tohumu size hatasız bir deri sunabilir. Bunun için süt ve bal ile kuru tohumu ıslatınız. Onları ince bir hamur haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Kurumaya bırakın ve birkaç dakika içinde kusursuz cildi ortaya dışlamak için yıkayın” diyerek öneride bulundu. Jackfruit tohumlarının protein açısından da zengin olduğunu açıklayan Beslenme Uzmanı Kümeli bu tohumların dinç saçlar için kayda değer bir vitamin olan A vitaminini içerdiğini ve sağlıklı saç büyümesi için yaşamsal olan dinç kan dolaşımına muavin olduğunun altını çizdi.

Kansere karşısında koruma sağlıyor

Jackfruit’in kalori içermesine rağmen kolesterol ya da batmış yağ içermediğini vurgulayan Diyetisyen Kümeli, meyvenin özellikle kansere karşısında koruma sağladığını, içeriğindeki antioksidanlar tamamen sütun kanserini önleme konusunda da kayda değer bir ayrıcalığı bulunduğunu belirtiyor. Kümeli, “Jackfruit, kansere aleyhinde koruma sağlayan antioksidanlar, phytonutrientler ve flavonoidlere sahiptir. Jackfruit içerisindeki antioksidanlar vücudu özgürlük radikallerden korur. Vücuttaki oksidatif gerginlik yüzünden özgürlük radikaller üretilir. Bu hücrenizin DNA’sına hasar verir ve kanser hücresi üretir. Ama antioksidanlar, DNA’yı serbest radikallerin hasarından korumak için bu özgür radikalleri etkisiz ülkü getirebilirler. Jackfruit ayrıca sütun, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağlar” açıklamasını yaptı.

Diyetisyen Taylan Kümeli, Jackfruit’in varlıklı içeriği ile yüksek kan basıncı, inme ve kalp krizi eksilmek yardımsever olduğunu, zengin antioksidan içeriği ile görme oranını artırdığını, katarakta karşısında koruma sağladığını, kemik yoğunluğunu artırdığını, astım hastalarını rahatlattığını, anemiyi önlediğini ve tedavi ettiğini, kan şekeri seviyesinin düzenlediğini ve kabızlığı önlediğini ifade etti.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.