Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yazın kilo kontrolü için bu besinleri tüketin

17.02.2021
204
Yazın kilo kontrolü için bu besinleri tüketin

Besin ve Perhiz Uzmanı Şefika Okumuş Selçuk,yaz aylarında kilo kontrolü açısından tartma içeren gıdaları şöyle sıralıyor:

• Domates ve Salatalık

Düşük kalorili olmasından dolayı yaz aylarında kahvaltıdan yatma vaktine kadar gün boyu domates tüketilebilir. Kansere aleyhinde koruyucu etkileri vardır. Jurnal C ve A vitamin ihtiyacını karşılar. Güneşin yüksek ışınlarına karşısında cildi besleyen vitamin ve mineralleri içermektedir. Salatalık da A ve C vitamini açısından zengindir. Kabuğunu yıkayıp kabuğu ile yemekte fayda vardır. Özellikle içeriğindeki lif hem şekeri dengeler hem de sindirime iyi kazanç.

• Karpuz

Yüksek antioksidan düzeyine sahip olan karpuz, A ve C vitaminlerinden oldukça varlıklı bir meyvedir. Vücutta su kaybını önlemektedir. Bilhassa potasyum ve magnezyum açısından yüksek önemi vardır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun tüketiminde porsiyonlara uyarı edilmelidir çünkü 1 dilimi 45 kaloridir.Karpuz yemeklerden minimum 2-3 saat sonra tüketilmelidir.

• Kuinoa

Bulgur tanesi eş “glütensiz” bir besindir. Hazmı basit, protein içeriği yüksektir. Tam taneli tahıllar içerir, B vitamin deposudur ve E vitamini yüksektir. Demir ve çinko değeri bakımından zengindir. Yaz mevsiminde salatalarda haşlanmış olarak tüketilebilir.

• Yulaf Ezmesi

Düşük kalorili ve tok tutucudur. İçerisinde B komplex vitaminler, protein, yağ ve mineraller vardır. Bilhassa kan şekerini stabilizatör özelliği sebebi ile kan şekeri olanla düşüklüğü ve diyabet hastalarında tüketilmesi önerilir.İçerdiği lif yoğundur ve kabızlık şikayeti olanlarda seri çözüm olabilmektedir.Kilo belirlemek isteyenlerin yazın vazgeçilmez besini olmalıdır.

• Enginar

“Ciarin asidi” içeriğine sahip olan enginar; hücre yenilenmesinde kayda değer bir sebzedir. Karaciğer üstünde koruyucu özelliğe sahiptir. Safra salgılanmasını artırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Böbreklerde üre konsantrasyonunuyükseltir ve idrar söktürücü özellik gösterir. Toksin atımında da faydalıdır. Kolesterol düşürücü özelliği olan enginarın %75’in üstünde akıcı içeriği vardır. Karbonhidrat içeriği doygunluk duygusal sağlar. A ve C vitamini yüksek, yağ oranı düşüktür.

• Kabak

Yaz mevsiminde dolması, çorbası, salatası, mezesi, tatlısı, böreği ve zeytinyağlısı yapılabilen en kullanışlı sebzedir. Epeyce düşük kalorili bir sebze olmasının yanına lif açısından da çok zengindir.

• Su, Soda, Limonata

Değişken gereksinimi yaşa emrindeki olarak değişse de jurnal olarak 1,5 litrenin üzerinde olmalıdır; ama sıcak havalarda ise bu oran 3 litreye yakın olabilmektedir. Kilo almamak ve vücudun su kaybını alıkoymak için büyüyen akışkan ihtiyacını yerine getirmek gerekir. Sade soda, ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasını da kolaylaştırmaktadır.

• Yoğurt, Ayran, Cacık

Yaz aylarında yoğurt bağırsak düzenleyici olması ve yardımsever bakteri içermesi sebebi önemlidir. bununla birlikte serinletici de olan yoğurt kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için yok, içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan nedeniyle kas fonksiyonları ve asap iletimleri için önemlidir. Potasyum diğer taraftan vücuttaki su, asit ve baz dengesi içinde gereklidir. Bağırsak florası için yoğurttaki asidik süt bakterileri çok gereklidir. Yapılan çalışmalar sonucu yoğurt gibi fermente (mayalanan) süt ürünlerinin insan sağlığı üstüne olumlu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Cacık veya ayran formunda da harcamak daha pozitif akışkan alımını sağlar. Özellikle ter ile kaybolan minerallerin ilk önce sodyum edinmek üzere yerine konmasında ayran ve cacık önemli yer miktar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.