Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yedikleriniz ruh halinizi etkiliyor

17.02.2021
187
Yedikleriniz ruh halinizi etkiliyor

Tükettiğiniz bütün yiyeceklerin ruh halinizi iyi veya fena bir şekilde etkileme gücü vardır. Sağlıklı beslenmenin zihinsel sağlığınızı nasıl olumlu etkileyebileceğine odaklanalım.

İyi sezme faktörü

aynı zamanda keza aç ayrıca de şahlanmış ya da sinirli hissettiğiniz anlar oldu mu? Uzun süre aç kaldığınızda, kan şekeri seviyeniz düşer ve çabuk sinirlenme ve elbette özlem şehvetli ortaya çıkar. Bu durum ruh halinizi de ilk elden etkileyebilir. Çözüm mü? Uyumlu aralıklarla yiyin ve diyetinize sağlıklı ve besleyici gıdalar ekleyin.

Ruh hali güçlendiriciler

Omega 3 yağ asitleri yavaş yavaş buhran ve ruh hali ile ilgili bozukluklar için umut verici bir tedavi olarak ortaya çıkıyorç Omega 3 yağ asitleri sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir. Bu yağ asitleri, yağlı balıklar (somon, ton balığı ve uskumru), ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi gıda kaynaklarından zahmetsizce alınabilir.

Mutlu hormonlar

Serotonin, beyninizde salgılanan mutlu bir nörotransmitterdir ve sevinç, memnun etme ve iyimserlik hissine arabuluculuk eder. Doğrusu, bir takım antidepresan ilaçların bir parçasıdır. Serotonin seviyelerini artıran yiyecekler yemek, mutlu duygularını kazanmanın belli bir yoludur. Yoğurt, badem, muz ve yumurta gibi ruh halinizi iyileştirebilecek yiyecekleri diyetinize eklediğinizden belirli olun.

Demir faktörü

Demir eksikliği, anemi, duygudurum bozuklukları, çabuk sinirlenme ve bunalım gibi vücutta çoğu soruna yol açabilir. Ayrıca bilişsel yeteneklerinizi azaltabilir ve konsantrasyon seviyelerinizi düşürebilir. Enerjik, odaklanmış ve iyi bir ruh hali içinde hissedebilmek için optimum demir seviyeleri gereklidir. Diyetinize yağsız et, hurma, kuruyemiş, ıspanak ve mercimek gibi demir açısından varlıklı yiyecekleri eklediğinizden muhakkak olun.

Mutlu bağırsak

Nörotransmitter serotoninin mutluluğunun yüzde doksanı bağırsak dostu bakteri yardımıyla bağırsakta salgılanır. böylece, bağırsağınızı dinç ve formda yetişmek önemlidir. Bağırsak serotoninindeki biçimsizleşme ruh hali bozukluklarına ya da diğer ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. En iyi yol, bağırsağınızı kabızlık, şişlik ya da ishalden uzakta tutmaktır. Diyetinize meyve ve sebze şeklinde iyi lifler ekleyin. Lor, kefir ve yoğurt gibi probiyotik gıdalar da faydalıdır.

Mutlu bir ruh hali için pratik ipuçları

– Kahvaltıyı atlamayın

– Gün her tarafında ufak porsiyonlarla sık yemek yemeyi deneyin

– Arıtılmış şeker içeren yiyeceklerden kaçının, çünkü bunlar kan şekerinizi çok seri yükseltir

– Yeterince su için

– Akarsu ya da kahve gibi fazla pozitif uyarıcıdan kaçının

– Alkolden olabildiğince uzak durun

– Her gün 5-15 dakika güneş ışığı alın

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.