Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yetersiz diş tedavi yöntemleri 20’li yaşlardan sonradan yapılması daha dinç!

10.01.2023
62
Yetersiz diş tedavi yöntemleri 20’li yaşlardan sonradan yapılması daha dinç!

Ağızda çürümeye ast veya doğuştan olmayan yetersiz dişler yüzde bunalım veya cildin kırışmasına neden oluyor. Yanaklarda çökmeye neden olan yetkisiz dişler 20 yaşından sonra daha sağlıklı tedavi yöntemleri yapılmaktadır. Yüzün yanlarında kırışıklıkların olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Diş Hekimliği Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, diş sağlığı ve tasarımı hakkında bilgiler verdi.

Arka dişler kaybedildiği süre, keza yanaklarda bir bastırma oluyor ayrıca de burun ile çene arasındaki mesafede bir küçülme oluyor. Son zamanların popüler estetik türü olan ‘dijital tebessüm tasarımı’ ya da ‘tebessüm tasarımı’ yüze bambaşka bir açıklama katmaya asistan oluyor. Ağız içindeki dişlerin yapısının büyük rol oynadığı gülüş, diş eksikliğinde ise yüzde kırışıklığa da niçin oluyor. Dijitalleşmenin artmasıyla adını tebessüm tasarımı olarak duyduğumuz dilekçe hakkında data veren 

Eksik Dişler Kırışıklığa Neden Oluyor!

Gülümseme tasarımının tekrar tekrar kullanıldığını açıklayan Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Ulu, “Diş tedavisinde herhangi bir tatbik yapılacaksa zaten bu yüzdeki gülümsemeyi de etkileyeceği için niyet görüntüyü düzeltmek. Evvelden de tasarım işlemi vardı. Sadece bunun namına gülüş tasarımı denmiyordu. Buradaki buluş, vaktiyle teknisyen bunu eliyle tek tek yapar hastaya çok müdahale ettiremezdi. Şimdi ise daha en her yerde ‘yuvarlak formlu’, ‘kenarları üçgenli’, ‘uçları tırtıklı’ dişler istiyorum gibi bir açıklama de bulunabiliyor hasta. Biz onu birebir seçip ya da dijital kütüphaneden yüzlerce seçenek arasından hastanın hoşuna giden modeli seçerek, kendisinin fotoğrafı üzerinde gösterebiliyoruz. Hasta birebir kendi seçmeye başladığı için daha fazla hastaya ulaşmaya başladı bu dilekçe” biçiminde açıklama etti.

Arkadaki Dişlerdeki Kayıp Yüzün Çökmesine Neden Oluyor!

Ağız içindeki dişlerin formu yüzdeki açıklama üzerindeki etkisi büyük. Arkadaki dişleri yalnızca fonksiyon diye düşünüyoruz çünkü estetiği görünmezdir bizim. ‘Julia Roberts’ gülüşü dediğimiz bir gülüş vardır. Eğer öyle bir gülüşünüz yahut bayağı şartlarda arka dişleriniz, estetik alan değildir. Fonksiyon görür, nedir bu fonksiyon? Çiğnemenizi sağlar örneğin. Lakin arka dişler kaybedildiği vakit, hem yanaklarda bir çöküntü oluyor hem de burun ile çene arasındaki mesafede bir küçülme oluyor. Dolayısıyla yanlarda kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve dişler beceriksiz olduğunda yüz çöküyor. Bu şart devam ederse, yani hasta ön dişleriyle çiğneme devam ederse, dişlerde açılmalar meydana geliyor. Bu sefer de hastanın düşey boyut kaybı dediğimiz, daha alçak üst yüksekliği kayboluyor. Yani burun ile çene arasındaki uzaklık gibi. Bu da otomatikmen yüzü değiştiriyor.

Halbuki arkadaki dişleri sabit protezlerle düzgünleştirdiğimiz süre hastanın çene boyutları bitmiş normale geliyor. Bu da yüze yansıyor. Ön bölgede ise otomatikman dudakların desteği dişler zaten. Burada dişler kaybolduğu anda çene kemiklerinde de küçülme olur. Örneğin, dişiniz çekildiği süre çekim yerine baktığınızda bir çukur görürsünüz. Çünkü, kemikte erime olur. Dudak desteği dişlerden geldiği için diş gittiği süre dudak da içeri çökeceği için yine fena bir görüş olacaktır. Ağız içindeki küçük dolgular hariç, birçok resterasyon hastanın estetiğine ilk elden etkisi var.

Yetersiz Diş Tedavisi Nasıl-Ne Zaman Yapılır?

Gülümseme tasarımı uygulamasının belirlenmiş bir yaştan sonradan yapılmasının daha içten olacağını söyleyen Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, “Gülümseme tasarımı için ilk olarak ayrıntılı bir muayene lazım. Çünkü, dişlerin kesilmesini biz minimum yerine getirmek isteriz. En Düşük edebilmek için de dişin belirli bir diziliminin olması gerekir. Diş içten pozisyonda değilse öncesinde ortodonti nasihat ediyoruz. Kanal tedavisi etkiliyor bizi. Başlıca 20 yaş öncesine tavsiye etmiyoruz.

Çünkü keza büyümesi devam ediyor keza dişleri fazla yeni oluyor, zamanla yüz yapısı değişiyor. Yan böyle bir kaide değil. Diş eksikliğinde hangi dişin yetersiz olduğu kayda değer. Dişlerin yapısını ve yerini belirlerken iki faktör var. Birincisi, çene kemiğinizin boyutu ve sizin dişlerinizin toplam ölçüsü ve boyutu.

Bunlar anne ve babadan kalıtımsal olarak alınır. Diyelim ki babadan büyük çene, anneden ufak dişler adınız. Dolayısı ile sizin dişleriniz aralıklı dağılır. Bunların aralarında diş eksikliği olduğunda otomatikman dişlerde daha büyük bir başıboşluk olur ve sizi daha pozitif etkiler. Lakin tam tersi olduğunda, hasta öyle eksikliğini hissedemeyebiliyor. Vücuda yüzde 100 zararlıdır denilemez. Her diş eksikliği için hasta genç yaşta tedbir elde etmek için mutlaka diş hekimine başvurmalı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.