Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yolculukta kitap okumak neden mide bulandırır

18.02.2021
196
Yolculukta kitap okumak neden mide bulandırır

Hareketli araçlarda kitap, dergi vb. okunurken adeta herkes mide bulanması sorunuyla karşılaşabiliyor. Insanlar aralarında taşıt tutması olarak da aşina bu hastalığa hareket hastalığı deniyor. Taşıtların yanı sıra, 3D filmler sırasında, dalgalı denizlerde veya uçaklarda da gözlemlenen ve iç kulağı etkileyen bu rahatsızlık göz bozukluklarının habercisi olabiliyor. Hareket hastalığının oluşumunda göz bozukluklarının etkin olabileceğini belirten Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Levent Akçay, “Bu rahatsızlıktan şikâyet eden hastaların büyük bir çoğunluğu, durumu doğal olarak kabul ediyor ve göz doktorlarına bu durumdan bahsetmiyorlar. Ancak aslında şart bir göz bozukluğunun belirtisi olabilir” diyor.

hareket hastalığuı

Görme problemlerinin de belirtisi

Araçta bu vesileyle bir şeyler okumak, hareketli bir spor müsabakası izlemek ya da 3 boyutlu gözlüklerle film izlemek; insanlar arasında vasıta tutması olarak tanıdık hareket hastalığına sebep olabilir. Hastalığın oluşmasında, hareketi algılayan duyular arasındaki uyumsuzluğun büyük rol oynadığını söyleyen Op. Dr. Akçay, “Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilere sahip olan bu rahatsızlık, gerçekten gözlerdeki önemli bir bozukluğa işaret ediyor olabilir. Son dönemde dijital cihazların yaygınlaşması ile öbür boyutlara ulaşan bu hastalığın oluşumunda, kesintisiz video oyunlar oynamak ve akıllı telefon ekranlarına uzun vakit bakmanın da etkisi var. Bir insanın görsel, duyusal ve dengeyi sağlayan duyuları bir düzen ile çalışmalıdır. Ancak bu şekilde içinde bulundukları ortamda tamamen konumlarını bilebilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirler. Görme duyusu ise, bilgi alışının bir numaralı kaynağıdır. Görme problemleri olan bir kişi için hareket hastalığı hissediyor olmak mümkün bir durumdur” dedi.

bilgisayar kullanımı

Bilgisayar kullanımında da kendini gösterebilir

Hareket rahatsızlığının bilgisayar başındayken de etkilerini gösterebileceğini belirten Op. Dr. Akçay, “Işlevsel görüntü, iki gözün beyine gönderdiği sinyallerle bölge algısının oluşmasını sağlar. Özellikle göz tembelliği veya şaşılık vakalarında, beyine gönderilen sinyaller görme problemleri nedeniyle dürüst olmadığından etkin bir düzen sağlanamaz. Baş ağrısı, yorgunluk ve hareket hastalığına sebep olabilen bu durumların önüne geçilebilmesi için ilk kez kişinin bilgisayar başında geçirdiği zamanı azaltması gereklidir. aynı zamanda bu bulguların gözlemlendiği hastaların, en hızlı şekilde bir göz muayenesine gitmeleri ve gözlerinde bu sorunların oluşmasına sebep olan rahatsızlıkların teşhis ve tedavilerini sağlamaları büyün siklet taşıyor. Eğer hastalık görme problemlerinden dolayı kaynaklanıyorsa, hızlıca tedavi edilerek gelecekte tekrar oluşmasının önüne geçilebiliyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.