Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yumurtalık kisti nedir belirtileri neler karnınızda şişkinlik varsa uyarı!

30.03.2021
61
Yumurtalık kisti nedir belirtileri neler karnınızda şişkinlik varsa uyarı!

Yumurtalık kisti nedir? Belirtileri nelerdir? Özellikle kadınların doğurganlık döneminde ortaya çıkan bu kistler koskocoman siklet teşkil etmese de bazı kistler için cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. Peki hangi zamanlarda ve hangi kist türlerinde cerrahi müdahaleye lüzum duyulur? İşte yumurtalık kisti hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık! Bu belirtilere uyarı etmenizde üstünlük var! 

Adet düzensizlikleri, karında şişlik ve sancı görülüyor

Yumurtalık kistinin en bilinen belirtileri şunlardır;  Adet düzensizlikleri (En sık verdikleri belirtidir), karında şişlik,karın ya da kasık ağısı,sindirim sitemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama), idrar yolu şikayetleri: sık idrara çıkma yumurtalık kistinin en çok görülen belirtileridir. 

Endometrioma: Karın ağrısına niçin oluyor

Rahim içini döşeyen endometrium adı verilen çeper tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistleşmesi sonucu oluşur. Kist içi çikolata kıvamında bir sıvıyla doludur ve böylece çikolata kisti de denir. Hasta doktora kısırlık, ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı şikayetiyle başvurur. Cerrahi tedavi gerektirir.  Dermoid kist: 20 yaşından minik kadınlarda sık görülür. Embriyonel dönemde meydana gelen olaylardan kaynaklanır. Kitlenin içinde saç, cilt, diş, kıkırdak parçaları, kemik, sinir hücreleri gibi her türlü doku görülebilir. Şikayet olarak karın ağrısı yapabilir ve cerrahi tedaviye gerek duyulur.

Korpus luteum kisti: Adet rötarına yol açıyor

Normalde her yumurtlamadan daha sonra yumurta hücresinin atıldığı doku farklılaşır ve korpus luteum adı verilen dokuya dönüşür, progesteron adı bahşedilen hormon üretilir. Bu doku süre içinde sıvı birikmesi sebebiyle kiste dönüşebilir. Başlıca 3-4 cm. büyüklüğündedir. Hormon salgılaması olduğu için adet rötarına yol açabilir. Bir komplikasyon gelişmediği durumlarda tedavi gerektirmez. Başlıca adet sonrası kendiliğinden kaybolur.

Seröz kistadenom: Cerrahi müdahale gerektirir

Bu tümörler kadınlarda en sık görülen tümörlerden birdir. Çoğunluklada üreme çağındaki kadınlara görülmektedir. Yüzde 30 oranında habis bir hastalığa dönüşebilir. Berrak bir akıcı içerir.  Büyüklükleri 5-15 cm. aralarında değişir. Başlıca sızlanma yaratmaz, bulgu vermez. Jinekolojik muayene esnasında tesadüfen tanı edilir. Kendiliğinden kaybolmazlar, cerrahi müdahale gerektirirler.

Follikül testi: Adet sonrası kendiliğinden kayboluyor

Bu kist daha fazla genç kadınlarda görülmektedir. Artan yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi sebebiyle oluşur. Çoğunlukla 2-4 santimetredir. Herhangi bir komplikasyon yaratmaz. Adet sonrası kendiliğinden kaybolur ve çare gerektirmez.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.