Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Zerdeçal kötü anıları siliyor

18.02.2021
198
Zerdeçal kötü anıları siliyor

Zayıflamadan cilt güzelliğine, kanserden uçuğa bir fazla faydası olan zerdeçalın yeni bir özelliği daha ortaya çıktı. Amerikalı araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda zerdeçalın kötü anıları sildiğini bahis ediyorlar.

Fena anıları siliyor

Amerika’nın New York Üniversitesi’nde bilim adamları zerdeçalın fena anıları silmesi ile ilgili bir deney gerçekleştirdiler. Farelere belirtilen bir ses vererek onların korkmalarını sağladılar. Farelerin korktuklarında donup kaldığı görüldü. Birkaç saat sonradan yemek verip ardından yine aynı sese maruz bıraktıklarında farelerin her yerde korktukları ve donup kaldıkları görüldü. Zerdeçallı yiyecekler verilen fareler ise aynı sese baştan maruz kaldıklarında korkmadılar. Bu deneyden yola çıkarak bilim adamları zerdeçalın korkunun sebebiyet verdiği fena anıları sildiğini iddia ediyorlar. Bilim adamlarına tarafından bu deney, travma sonucu stres bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için yeni bir yöntem geliştirilmesine ışık tutmaktadır.

Hafızayı etkiliyor

Diyabet teşhisi konulan 60 yaş üstü bayan ve erkeklerin katıldığı bir araştırmada bilim adamları tarafından zerdeçalın hafızaya etkisi araştırıldı. Katılımcılara kahvaltı öncesi ve kahvaltıdan saatler daha sonra akıl testi yapıldı. Kahvaltıda zerdeçal bitiren katılımcıların fikir testinde daha başarılı olduğu görüldü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.