Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

30’lu yaşlar altın yılı olarak nitelendiriliyor

18.02.2021
196
30’lu yaşlar altın yılı olarak nitelendiriliyor

Nedenini, nasılını kendisine soruyoruz.

Başlıca 30’lu yaşlarda kilo verin

Kimi kariyerine odaklanmıştır. Kimi anne olup çocuğunu büyütmektedir. Kimisi ailesindeki yaşı ilerleyen kişilerinin bakımını üstlenmiştir. Hepsi diyeti ve kilo vermeyi erteler. Fakat bilmedikleri sey şu: 30’lu yaşlarda bahşedilen kilolar, 40’lı yaşları ve menopoz öncesini daha dinç yaşamaya yarar.

Niçin 30’lu yaşlar kilo tahsis etmek için bu dek önemli

Hayatın temellerinin kurulduğu, iş hayatının başladığı, sosyal yaşamdan keyif almanın tadına varıldığı 20’li yaşların koşuşturmasından sonradan, 30’lu yaşlara girildiğinde metabolizmamızın eskisine kadar yavaşladığını net bir şekilde hissetmeye başlarız. Birçok birey genelde “Bir Zamanlar yediğimin aynısı yiyorum ama kilo alıyorum” der. Yaşla birlikte metabolizmanın yavaşlaması, hareketin azalması, kronik hastalıklar, evlilik, çocuk sahibi olma, erken menopoz, gerginlik, meslek gibi faktörler kilo almaya niçin olur. Menopoz döneminde östrojen hormonunun düzensizlikleri, gerginlik, yetkisiz uyku kadınlarda kilo artışına sebebiyet verebilir. Bu dönemde kişilerin beslenmesini mutlaka her tarafta gözden geçirmesi gerekir.

Hormonların bundaki görevi nedir

35 yaşını aşmış erkek ve kadınlarda bir takım hormonlar da kilo alma nedenidir. Örneğin östrojen fazlalığı esas hormonal dengesizliklerdendir ki artı kiloya sebep olabilir. Çünkü östrojen seviyeleri progesterona emrindeki olarak yüksek seyir etmeye ve östrojen baskınlığı yaşanmaya başlar. Bunun başlıca göstergesi de karın bölgesi yağlanması, kilo alımı, ruh halinde değişiklikler ve şişkinliktir.

Östrojen kadınlara özel bir hormon yok mi?

İnanış o yönde ama erkekler de östrojen fazlalığı problemi yaşayabilir. Çünkü çevresel östrojen denen bir gerçek var. Yalnız erkeklerde östrojen baskınlığı belirtileri genelde 40 yaş sonrası ortaya çıkar ve karın bölgesi yağlanmaya, saçlar dökülmeye, göğüs oluşumu ve halsizlik gözlemlenmeye başlar. Yeniden böyle tiroitler var… Vücudunda ani ve beklenmedik şekilde yağlanma gözlemleyenlerin tiroit bezlerini yoklama ettirmesini gerekir. Östrojen, şişkinliğe ve ödeme de niçin olabileceğini bilmemiz gerek. Zararlı östrojen ambar edilir ve atılması da zordur. Bu koşul menopozda da devam edebilir. Kadın regl olmaz ama progesteron da salgılamaz. Oysa progesteron doğal diüretik işlevine sahiptir ve kalorileri enerjiye çevirmeye kanalize edebilir. Ancak salgılanmayınca şişlik daimi ışık halkası gelir ve beden alınan kalorileri metabolize edemediği için bu kaloriler vücutta yağ olarak kalır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.