Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

6 adımda yürek hastalıklarını önleyin

17.02.2021
211
6 adımda yürek hastalıklarını önleyin

şüphesiz ki hepimiz uzun ve dinç bir yaşam sürdürmenin yollarını arıyoruz. Ancak yaşam şekli, gençlik yıllarından itibaren yürek ve damar sağlığını korumaya yönelik şekilde düzenlendiğinde sağlıklı yaşamın kapıları aralanabiliyor. Ömür boyu iyi planlanmış şekilde sürdürülen yaşam tarzı baştan sona, ölümle sonuçlanabilecek kalp krizlerinin ve hastalıkların önüne geçilebiliyor.

Gerginlik yönetimi için uzmandan destek alın

Yaşam süremiz içinde başa çıkmakta zorlandığımız bir takım sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Özellikle duygusal çıkmazların yaşandığı gerginlik yönetiminde yaşanan sıkıntılar yürek-damar sağlığına da tesir edebiliyor. Sağlıklı yaşamın ilk adımı olan stres yönetimini sağlayamamak ve zihinsel sağlığı düzene sokamamak öteki konularda ilerleme sağlamayı epeyce zorlaştırabiliyor. Stres yönetiminde herhangi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir uzman görüşüne başvurmanız gerekiyor.

Uyumlu uykuyu es geçmeyin

Ahenkli uyku uyumak, gün içerisinde yorulan bedeni dinlendirmek için en etkin yöntemlerden biridir. Nitelikli uyku insanın günlük hayatını düzene sokmasına yardımcı olduğu gibi, sağlığı da manâlı oranda etkiliyor. Çünkü uyku, kalp atımlarını, solunum sayısını ve kan basıncını azalttığı gibi stresin azalmasını da sağlıyor. bu nedenle uyku düzeninin oluşturulması kalp-damar sağlığında önemli rol oynuyor. Eğer derme çatma uyku sorunu yaşanıyorsa, uykuya engel olabilecek unsurların gözden geçirilmesi ve önlemler alınması gerekiyor.

Alkol ve sigara tüketiminize dikkat edin

Içki kullanımıyla ceset içerisinde birçok hastalığın görülme oranı yükselme gösterebiliyor. Uzun süreli içki kullanımında yürek kaslarında bozulmaya alt yürek yetmezliği ve organları besleyen damarlarda tıkanıklık gelişebiliyor. Özel günlerde tüketilen alkol ise alışkın olmayan bünyelerde ritim bozukluklarına ve kan basıncında ani yükselmelere sebep olabileceği gibi beyin kanamalarına ve inmeye de yol açabiliyor. bu nedenle içki tüketiminin yönetilmesinin yanı sıra sigara kullanımının da sonlandırılması gerekiyor.

Süreli diyetler yerine getirmek yerine ahenkli beslenin

Sağlıklı beslenmeyi geçici ve sınırlı gıda alımları ile yerine getirmek yerine, hayata kalıcı olacak şekilde koymak cisim sağlığı açısından büyük siklet taşıyor. diyabet, glukoz intoleransı, kilo sorunu ya da bel çevresi genişliği varsa pastane-fırın ürünleri gibi tüm unlu mamuller, doğal olsa zeka şekerli tüm gıdalar ve pirinci besin listesinden çıkarmak gerekiyor. Tüm şekerli içecekleri, gerçek olsa zeka tüm meyve sularını ve meyveyi sınırlandırmak oldukça tartı taşıyor. Bu hastalıklar bir defa yaşandığında baştan yaşanma olasılığı manâlı oranda yükselebildiği için diyet yerine uyumlu beslenmeyi hayatınıza sokmanız en dürüst karar olacaktır.

Kalori cetvellerine inanmayın

Gıdalar kalori değerlerine göre yok, bağırsak ve öteki sistemlerine etkilerine tarafından yardımsever veya yardımsever olmayan şeklinde ikiye ayrılıyorlar. Akdeniz mutfağı tarzını öğrenip, bu içeriği ve günde bir avuç miktarı ham kuruyemişleri öne çıkararak beslemek ağırlık kazanıyor. Bilhassa fabrikasyon yiyecekleri, şekerle hazır bütün gıda ve içecekleri, kızartmaları, süratli tüketim ürünlerini ve evde yapılmış olsa zeka mayalı veya unlu ürünleri adamakıllı kesmek gerekebiliyor. Bu yiyeceklerin tüketiminde en fazla yapılan hatalı ise ürünlerin kalorisi ölçülerek tüketilmeye çalışılmasıdır. Unlu ve mayalı mamullerin tüketiminde kalori hesabından daha kayda değer olan husus, ürünlerin bağırsak duvarını ve bakteri florasını tahrip ederek diğer hastalıklara neden olmasını alıkoymak olarak açıklanıyor. Bu yiyecekler önce hormonal sistem ve beyin, sonra bağışıklık, yaşlanma süreci, kalp damar ve öteki sistemler üzerinde cerahat üreterek, zehir etkisi yapabiliyor.

Alıştırma en yakın dostunuz olsun

Egzersizi hayatınızdan yetersiz etmemek, kalp-damar sağlığınızı korumak için hayatınıza uygulayabileceğiniz yöntemler aralarında yer alıyor. Her gün yapılamasa deha iki günde bir 40-45 dakika değin orta-hızlı tempoda sürekli yürüyüş, hem kas güçlendirici egzersizler, kalp sağlığına fayda sağlayacaktır. Hiç alıştırma yapmamak yerine, az da olsa alıştırma yerine getirmek vücudunuz için iyi bir usul olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.