Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

7 saatten eksik uyku, Covid-19 riskini artırıyor!

09.04.2021
49
7 saatten eksik uyku, Covid-19 riskini artırıyor!

Dr. Sinan Akkurt yetkisiz ve düzensiz uykunun bağışıklık gücünün azalması ile ilişkilendirildiğini kaydederken, yeterli ve ahenkli uykunun ise bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı korumaya tezgâhtar olacak şekilde uyardığını belirtti. “Eksik uyku kan hücrelerinden salınan enfeksiyona karşı koruyucu molekülleri azalttığı gibi, bağışıklıkta rol oynayan farklı alanlara yönlendirilmiş protein moleküllerini de olumsuz etkiliyor.” diyen Dr. Akkurt, böylece durmadan günde yedi saatten eksik uyuyan şahısların grip, soğuk algınlığı, Covid-19 gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığının asgari iki misli arttığını kaydetti.

“Bağışıklık sistemi ve uyku aralarında aracısız bir ilişki var”

Sıkıntılı üçgenin taban olmayan kenarı sendromundan curcunalı ev ortamına, yoğun meslek yaşamından fazla kafein tüketimine dağıtılmış sebeplere alt olarak kesintisiz uyumayan kalmak öyle fazla hastalığa davetiye çıkarıyor. Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere kadar, uykusuzluk öfke, saldırganlık, duygusal patlamalar gibi ruh hali değişiklikleri ile aracısız ilişkili olmakla birlikte bunalım, anksiyete gibi mevcut psikiyatrik hastalıkları da kötüleştirebiliyor. Dikkat, odaklanma, karar verme, zihin, yaratıcılık gibi yetenekleri azaltıyor ve uzun vadede Alzheimer riskini artırıyor. Dr. Sinan Akkurt kronikleşen uykusuzluğa tabi olarak artan enfeksiyon riskini ise şöyle anlattı: “Bağışıklık sistemi ve uyku arasında doğrudan bir ilişki var. İnsanlar uyumayan kaldıklarında bağışıklık güçleri azalıyor ve hastalığa yakalanma riskleri artıyor. Konuya enfeksiyonlar açısından baktığımızda, uykunun bağışıklık sisteminin farklı yönlerini enfeksiyonlara karşı korunmaya muavin olacak şekilde değiştirdiğini biliyoruz. Dolayısıyla uyku eksikliği bağışıklığın azalmasına ve enfeksiyonlara kapılmaya daha meyilli olmamıza yol açıyor.” Dr. Akkurt uykusuzluğun hem kilo artışı,   yürek hastalığı, şeker hastalığı, kolorektal kanser,  cinsel işlev bozuklukları gibi riskleri de tetiklediğini belirtti.   

Düzenli uyku için ne yapmalı?

Uyumlu bir uyku rutini oluşturmak ve devam etmek için en öncelikle gün içinde bedenen faal edinmek ve gündüz uykusuna veda etmek gerektiğini kaydeden Dr. Akkurt, yatmadan hemencecik önce yemek yeme ve bilhassa alkollü, kafeinli içecekler içme faaliyetinde bulunmamasını salık verdi. Keza her gün benzer saatte uyanılmasını, evdeki bütün elektronik cihazların yatmadan önce kapatılmasını, gürültüsüz ve karanlık bir ortamda bir süre kendimize dinlenme payı tanıdıktan sonradan uykuya geçilmesini önerdi. Melisa ve papatya çaylarından yardım alınabileceğini dile getirdi. Tüm bunlara karşın vakit ve kalite açısından istenen uyku düzeyine erişilememesi durumunda doktora başvurulmasını ve uyku bozukluğu olarak adlandırılan bir duruma tabi olarak hekim kadar çare uygulanabileceğini sözlerine ekledi.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.