Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Acı yersek vücudumuzda ne olur mide sorunları yaşanabiliyor!

09.01.2023
64
Acı yersek vücudumuzda ne olur mide sorunları yaşanabiliyor!

Acı biber ve baharatlar sağlığa yararı olduğu kadar zararlı da olabiliyor. Özellikle Güneydoğu’da sıklıkla tercih edilen acı, metabolizmayı hızlandırıyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Peki acı besinler tüketmenin vücudumuzdaki öteki etkileri neler? İşte acı yemenin vücudunuz üzerindeki etkileri…

Ömrü uzatır!

Yapılan bir araştırma, haftada 6-7 gün acı yiyenlerin ölüm oranının %14 daha düşük olduğunu gösterdi. Fakat baharatlı yiyecekler, sağlığa zararlı bir yaşam tarzı sürenler için o kadar de asistan olmayabilir.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Siz acı yemeklerin tadını çıkarırken vücudunuz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi vücudumuza saldırgan mikroplardan koruduğu için bilhassa grip mevsiminde faydalıdır.

Kilo verebilirsiniz

Yağ yakmanın en kolay yollarından biri de acı yemektir. Çalışma yapmanın ve dinç beslenmenin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak biberde bulunan kapsinoitler vücuttaki yağ yakımını hızlandıracaktır. Enerji tüketimini artırmaları ve ceset yağını azaltmaları ile bilinirler.

Sancı toleransını artırır

Uzmanlar, kapsaisinin beynimizdeki acı verici duygulardan sorumluluk sahibi özel bir maddeyi kasıt alabileceğini öne sürüyor. Yani acı yemek, o sırada yaşadığımız somut bir acı veya ağrıyı görmezden gelmek için beynimizi kandırır.

Mide sorunlarına yol açabilir

Alıngan bir mideniz varsa, baharatlı yiyecekler yemek yemek fena bir zihin olabilir. Acı yemek, geçici gastrite neden olabilir veya zaten mide sorunlarınız varsa durumu daha da kötüye götürebilir.

Alerjik reaksiyonlar!

Bir Takım insanlar baharatlı bir akşam yemeği yedikten daha sonra sabah şişirilmiş bir yüz ve kaşıntı ile uyanabilirler. Bu, biberlerin alerjiye niçin olma olasılığının yüksekliği ile ilgilidir.

Mide yanmasını artırabilir

Biberlerin içindeki asit kombinasyonu, çok tükettiğimizde midemizin duvarlarını yakmaya başlar. Bu koşul uzun vadede kötüleşebilir ve kronikleşebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.