Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Alıştırma yapanlar nasıl beslenmeli

17.02.2021
210
Alıştırma yapanlar nasıl beslenmeli

Bu sorulara yanıtın “evet” ise, gıda alışkanlıklarını gözden geçirmelisin. Doğru beslenmediğinde ayrıca performansın düşer, ayrıca de kilo verme çabaların başarıya ulaşmaz.

Memorial Hizmet Hastanesi Besin ve Perhiz Bölümü’nden Diyetisyen Aysu Kültürlü, “Beslenmesine uyarı edenlerin performansı yükselir, yaptığı antrenmanın etkinliği maksimum düzeyde olur” diyor. Keza hastalık ve sakatlanma riskin azalır, bunlar olsa bile toparlanma süren kısalır. Vücut ağırlığın ve vücut yağ oranın ise ideal aralıklarda olur. İşte uyarı etmen gerekenler:

– Günde üç ana, iki ya da üç ara öğün biçiminde beslenmeye özen göster.

– Öğün atlama ve asla uzun zaman aç kalma. Mutlaka kahvaltı yap.

– Öğünlerinde karbonhidrattan varlıklı tahıl ürünlerine yer ver. Yağsız elde etmek şartıyla kek ve kurabiyeler de bir seçenek olabilir.

– Çalışma sonrası kaslarda azalan karbonhidrat depolarının yenilenmesi seri bir şekilde gerçekleşir. bu nedenle egzersizden sonradan ilk iki saat içinde asgari 50 gr karbonhidrat al. Örneğin iki ince dilim ekmek, iki galeta, beş-altı adet bisküvi, bir kâse tahıl gevreği ile bir bardak süt, bir kutu meyve suyu, bir kutu sporcu içeceği, iki su bardağı dek patlamış mısır bu miktarda karbonhidrat içerir.

– Yeterli beslenmediğini düşündüğün günlerde bir adet multivitamin/mineral tableti alabilirsin.

– Posa içeriği yüksek yiyeceklerle beslenmeye uyarı et. Mesela kepekli tahıl ürünleri, kurubaklagiller, kuru kayısı, kuru erik, sebze ve meyvelerin posa içeriği yüksektir.

– Egzersiz sırasında sıvı tüketimi son derece manâlı. Alıştırma ile oluşan su kaybına ast olarak büyüyen dehidratasyon, performansını azaltır. Günde 10-15 bardak su iç.

– Her gün yeteri kadar protein, vitamin ve mineral al.

– Belli Başlı öğünlerden bir saat sonra ya da ara öğünlerden yarım saat sonradan egzersiz yapmaya uyarı et.

– Eksik yağlı süt ve süt ürünlerini, yağı dargın et, balık ve derisi alınmış tavuk etini seçim et. Salam, sosis, sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünlerinden uzak dur.

– Günde en az sekiz çorba kaşığı az yağlı sebze tüket.

– Tuzlu, hazırlanmış ve içeriğini bilmediğin yiyeceklerden uzaktan dur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.