Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Arı sütünü besin alışkanlığınıza ekleyin

18.02.2021
204
Arı sütünü besin alışkanlığınıza ekleyin

Soğuk havaların etkisini iyice arttırdığı bu günlerde bağışıklık sisteminizi yükseltmek için gıda alışkanlığınıza arı sütünü ekleyerek hem bağışıklık sisteminizi koruyabilir hem de hücrelerinizin yenilenmesine katkıda bulunabiliyorsunuz. Arı sütünün bu dek kıymetli olmasının sebeplerini anlatan Balın Gurmesi ve Etabal Idare Heyeti Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendiren arı sütünün çoğu hastalığa karşısında iyileştirici özellik gösterdiğini ve hücreleri yenileyerek vücudu gençleştirdiğini dile getirdi. Aksoy hem arı sütünün kimyasında az önce keşfedilmemiş olan yüzde 3 oranındaki maddenin büyük bir şifa kaynağı olduğunu ve mucizeler yarattığını da söyledi.

– Mucize etkileri ile aşina arı sütü, kraliçe arıyı doyurmak için 5 – 15 jurnal işçi arıların sindirim sırasında yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları, kremsi beyaz renkte koyu bir maddedir.

– Birçok hastalığa karşı olumlu etkileriyle bilinen arı sütü soğuk havaların etkisini göstermeye başladığı şu günlerde vücudunuza yaptığınız en manâlı yatırım. Çiçeklerde polenin bulunduğu aylarda hasadı yapılabilen arı sütü bağışıklık sisteminizi güçlendiren kayda değer bir takviyedir.

– Arı sütünün bu kadar kıymetli olmasının sebeplerini anlatan Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, insan beslenmesi ve tedavisi için dikkat çeken arı sütünün, içerdiği yaşamsal maddeler nedeniyle insan ömrünün kalitesini artıran özel bir beslenme maddesi olduğunu söyledi.

Soğuklardan arı sütüyle korunun

Arı sütünün bağışıklık sistemini düzenlediğini ve kök hücrelere karşı uyarıcı etkiye sahip olduğunu gösteren Ahmet Bağran Aksoy, ”Vücut performansını ve dayanıklılığını artıran arı sütü bununla beraber yaşlanmayı geciktirici ve hücreli yenileyici özelliği ile de dikkat çekiyor. Kısırlık ve bellek yitimi ilk kez olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Aileler bilhassa çocuklarının bağışıklık sistemi güçlensin diye arı sütü alıyor. Arı sütü özellikle kraliçe arı göre tüketilir. Kraliçe arının öteki arılara kıyasla 10 kat daha uzun yaşaması, çok daha kocaman olması, günde 2500 kere yumurtlayabilme kapasitesi, arı sütünün etkilerini görebileceğimiz en hoş örneklerden sadece birkaçıdır. Aksoy, arı sütünün kimyasında hemen şimdi keşfedilememiş olan yüzde 3 oranında mucizevi maddeler vardır. Arı sütü harcamak insanların sağlığı namına çok değerli bir yatırımdır.” açıklamasında bulundu.

arı sütü

Arı sütü bal ile karıştırılarak tüketilebilir

Arı sütünün ham bal ile birlikte tüketildiğinde fazla adaleli bir etkiye sahip olacağını söyleyen Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, özel bir kürün tarifini de paylaştı. Aksoy, 250 gram çiğ bala 50 gram arı sütü karıştırılarak tüketildiğinde bu karışımın hücreleri yenilemesi ve vücudun performansının yükselmesi ilk önce olmak üzere insan sağlığına çoğu faydası olduğunu da belirtti. Uyarı edilmesi gereken önemli bir hususun da, bu karışımın şüphesiz ışığa maruz kalmaması ve metal kaşıkla tüketilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

arı sütü

Arı sütünün bir takım faydaları

– Arı sütünün en büyük özelliği, gözenekli olan yenileyici olması ve üretkenliği artırmasıdır.

– İçerisinde bulunan doğal hormon ve enzimler yumurta ve sperm kalitesini artırmaya yardım eder. Hatta kraliçe arıların kendi ağırlıkları değin yumurtlamalarının sebebi de beslenme kaynağı olan arı sütüdür.

– Hücresel yenileme özelliğinin bir sonucu olarak saç ve cilt bakımında da oldukça faydalıdır.

– Arı sütünün aşina en yaygın özelliklerinden birisi de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye olan katkısıdır. Bağışıklığı kuvvetlendirmeye olan katkısı, birçok hastalıktan korunmaya tezgâhtar olduğu gibi kanser vb. hastalıklara aleyhinde da vücudu korur.

– Ülser, gastrit, reflü vb. mide/ bağırsak hastalıklarına karşı düzeltici etkisi vardır.

– Bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan iyi bir enerji kaynağıdır.

– Kansızlığa karşısında son derece etkilidir.

– Günümüz insanları için kayda değer bir problem olan unutkanlığı giderirken bunama problemini de önler. bununla beraber hafızayı kuvvetlendirmeye de tezgâhtar olur.

– Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de yardımcıdır.

– Bilhassa gelişme çağındaki çocukların fiziki ve ruhsal gelişimine katkıda bulunur.

– Kemik dokusunun gelişimine katkı maddesi sağlar.

– Kolesterolü ve kandaki yağı düşürmeye yardımcıdır.

Ahmet Bağran Aksoy

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.