Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılması mümkün saçlarınız dökülüyorsa…

08.01.2023
69
Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılması mümkün saçlarınız dökülüyorsa…

Bağırsak hastalıkları, mide ve bağırsak gibi fonksiyonlarda ortaya meydana çıkan ve vücudumuzda sorun yaratan bozukluklardır. Vücudunuzun gösterdiği saç dökülmesi, kilo kaybı, cilt sorunları gibi bazı belirtiler bağırsak problemlerine göze çarpan ediyor olabilir. Bağırsaklarda sorun olduğunu bildiren 7 işareti sizler için sıraladık!

Aralıksız yeme isteği 

Bağırsaklarda bir sorun olduğunda, gıda tahammülsüzlüğüne benzer şekilde, bağırsaklarımız yediğimiz yiyecekleri işleyemez ve dengesizliğe niçin olabilir. Bu dengesizlik, sağlıksız gıda grubu şeker ve yağlarda çoğalan istek uyandırabilir ve bu da bağırsak sağlığınız için daha da zararlı sonuçlar doğurabilir.

Belirgin saç dökülmesi yaşıyorsanız

Saç dökülmesi genellikle gerginlik kaynaklı olsa da sebebi bağırsaklarınız olabilir. Bilim insanları saçlarımızın incelmesi ve dökülmesinden bağırsaklarımızın da sorumlu olabileceğini keşfettiler. Bunun nedeni, bağırsaklarımızın saç dökülmesini ve cilt hastalığını önleyen B7 vitamini ya da biotin üretmekten sorumluluk sahibi olmasıdır.

Kilonuzda dalgalanma varsa

Kilo ile çaba eden ve sonuçları olmayan birden fazla diyet ve fitness rejimi deneyen insanlardan biriyseniz, vücudunuzu yeniden incelemeniz gerekebilir. İnsanların aslında bahsetmediği kilo alımının ve kilo vermenin nedenlerinden biri bağırsak sağlığınıza atfedilir.

Pat Diye belirli yiyeceklere duyarlı ülkü gelirsiniz 

Sindirim sistemi, yiyecekleri parçalamaktan ve yediğimiz şeylerden toksinleri atmaktan sorumludur. Bağırsaklarımız hastalandığında, vücut yiyecek toksinlerini uygun bir şekilde ortadan kaldıramaz, bu da kayıtlı yiyeceklere tepki vermemize ve yiyecek intoleransları kazanmamıza neden olur. Yiyecek tahammülsüzlüğünün belirtileri mide bulantısı, mide ağrıları, mide gazı, kramplar ve diğerlerinin yanı sıra ishal biçiminde ortaya çıkar.

Deri sorunları

Vücudumuzdaki hastalıklarla uğraş söz konusu olduğunda bağırsaklarımız ilk savunma hattıdır. Mide ve asit enzimleri sadece yiyeceklerimizi parçalamakla kalmaz, bununla birlikte enfeksiyonların hastalığa dönüşmesini durdurmak için onu temizler ve steril ederler.

Uyku sorunları

İyi uyuyabilmemiz için serotonin adlı bir hormona ihtiyacımız var. “Mutluluk hormonu” olarak da bilinen serotonin, vücudumuzun ruh halimizi ve uyku düzenimizi düzenlemesine asistan olan bir kimyasaldır. Sürükleyici işleyen bir bağırsak olmadan, uykuya dalmakta zorluk çekebiliriz, bu da uykusuzluğa ve sonunda bağışıklık sisteminin yıpranmasına niçin olarak hastalanmamızı kolaylaştırır.

Tuvalete sık çıkmak

Sağlıksız bir bağırsağın yiyecekleri içten şekilde işleyememesi sebebiyle, kendimizi mide rahatsızlığı ile tuvalete daha sık bu vesileyle bulabiliriz. İshalin yanı sıra, şişkinlik ve gazlanma duygusal ya da mide ekşimesi ve kabızlık gibi öteki semptomlar, bağırsağınızın durumu hakkında veri verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.