Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bağışıklığınızı kışa uygun gıda ile güçlendirin

17.02.2021
184
Bağışıklığınızı kışa uygun gıda ile güçlendirin

Koronavirüs ile ilgili birçok bilim insanı tedavi ve iyileşme süreçleri ile ilgili yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Vaka sayısı her geçen gün artarken kış mevsimine geçiş aşaması, mevsimsel şartların değişmesi bağışıklığımıza etki edip soğuk algınlığına yakalanmamıza niçin olabiliyor. Mevsimsel geçişler ve koronavirüse karşı bağışıklığımızı zinde kılmak için hangi gıdaları tüketmeliyiz sorusunu Bilirkişi Beslenme Uzmanı Esra Işıkdemir açıklıyor.

Yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklığınızı kuvvetlendirin

Esra Işıkdemir: “Salgın nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin önemi de bir kere daha ön plana çıkıyor. Koronavirüse yakalanmadan önce bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için adımlar atmamız gerekiyor. böylece öncelikle sebze ve meyve tüketimini arttırmakla başlayabiliriz. E vitamini de vücudunuzun enfenksiyonlarla savaşmasına takviye olan çok enerjik bir antioksidandır. Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındık da E vitamininden zengin gıdalara verilebilecek en güzel örneklerdendir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerin C vitamini içeriklerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Peki, ıspanak, dolmalık biber, brüksel lahanası, brokoli kırmızı biberin de C vitamini açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Koronavirüse karşısında bir diğer D vitamininin etkili olduğu belirtiliyor. Her gün 10-15 dakika balkonunuzda el ve ayaklarınız açıkta kalacak şekilde güneşlenebiliriz. Eğer rutin kan tahlillerinizde D vitamini eksikliği görülüyorsa uzman hekiminiz ile görüşerek D vitamini takviyesi alabilirsiniz.”

Çinko ve Omega-3 tüketimi fazla manâlı bir noktada

Çinko bağışıklık sistemini güçlendiren en etkin minerallerden biri olarak hayatımızda yer alıyor. Çinko özellikle et, balık, yumurta gibi hayvansal protein kaynaklarında ve bunun yanına kabak çekirdeği ve bademde bulunuyor. Bu gıdaları da uyumlu tüketmek bağışıklığımızı sağlamlaştırmak için ağırlık taşıyor. Ilave olarak Omega-3 bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir. Balıkta, cevizde, keten tohumunda, avokadoda ve sebzelerden semizotunda bolca bulunan Omega-3, bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.