Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Barbunyanın faydaları neler böbreklerde taş ve kum oluşumunu engelliyor!

29.11.2022
58
Barbunyanın faydaları neler böbreklerde taş ve kum oluşumunu engelliyor!

İlk kez Antik Yunan’da yetiştirilen ve geliştirilen aynı zamanda Roma fasulyesi olarak da adlandıran barbunya lif bakımından zengindir. Bu sebeple barbunya, perhiz uzmanlarının hastalarına hazırladıkları listelerde yer alır. Yağ oranı az, protein bakımından ise zengindir. Bir tabak barbunya vücudun ihtiyacı olan proteinin yüzde 50’sini karşılar. Et tüketmeyi sevmeyen kişiler için de oldukça ideal bir besindir. Barbunyanın en kayda değer faydalarından biri ise böbreklerdeki taş ve kum oluşumuna engel olmasıdır. İşte barbunyanın daha önce duymadığınız faydaları!

Antioksidan kaynağı

Lif ve antioksidan maddeler taşıyan barbunya, yemeklerde tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu özelliği ile vücudunu arındırmak isteyen ve dinç yaşamayı planlayanların ilgisini çeken bir beslenme oluyor.

Böbreklerde kum ve taş oluşumuna karşı

Barbunyanın dinç antioksidan özelliği yalnızca enerji sağlamaz bununla birlikte böbreklerde taş ve kum oluşumunu da engeller. Oluşmuş olan kum ve taşın ise kısa sürede ağrısız bir şekilde atılmasını sağlar. 

Hücreleri yeniler ve onarır

Barbunya cilt hücrelerinin çarçabuk onarılmasını sağlamaktadır. Ahenkli şekilde barbunya tüketerek, cildinizi daha genç bir görünüme kavuşturmak çok basit olacak. Hasar gören dokuların da kısa sürede onarılmasını, barbunya içinde yer alan vitamin ve mineraller sağlamaktadır.

Bağışıklığı güçlendirir

Gelişme çağındaki çocukların ve gebelik dönemindeki kadınların barbunya tüketmesi, bağışıklık sistemini koruyacaktır. Barbunyaya hayatınızda yer verdiğinizde, vücut direnciniz de artacaktır. Sağlıklı bir ceset için barbunya ile tanışmak kayda değer. 

Kanser Hücrelerini Engeller

Barbunyanın antioksidan bir beslenme olduğunu açıklama etmiştik. Derhal bu tanımı azıcık daha açmak gerekecek. Günümüzün en büyük hastalığı kanserden korunmak için öğünlerinize barbunya ekleyebilirsiniz. Barbunya kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini önleyecek dek sağlık dostudur.

Protein kaynağı

Et yemeyenler için bir alternatif de barbunya oluyor. Barbunyada yer alan proteinler, vücudun ihtiyacı olan protein miktarını karşılıyor. Et yerine tercih edebileceğiniz baklagiller arasında barbunya da size el sallayacak.

Vitamin deposu

Hastalıklardan uzak ve zinde bir yaşam için dinç besin listenize barbunyayı da ekleyebilirsiniz. Enerji veren besinler listesinde üstteki sıralarda yer alan barbunya, sporcu beslenmesinde de uyarı çekiyor. Bol Miktarda vitamin alabileceğiniz bu baklagil, enerji kaynaklarınızdan biri olacak!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.