Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Baş dönmesi vertigo niçin olur bambaşka hastalıkların habercisi!

15.03.2021
58
Baş dönmesi vertigo niçin olur bambaşka hastalıkların habercisi!

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Afiyet Grubu Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, insanlar arasında baş dönmesi olarak bilinen vertigo hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Pandemi döneminde dahi halk müziği baş dönmesi sebebiyle hastaneye geliyor, bu durum da baş dönmesinin insanları ne dek rahatsız ettiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.  
 
İç kulak denge organı insanların yerçekimine aleyhinde hareket ederken dengede kalmasını sağlıyor. Bu çok karmaşık sistem arızalandığı süre baş dönmesi, bulantı kusma gibi bulgular oluştururken eş zamanlı olarak beyin ceset içi dengenin baştan sağlanması için faaliyet gösteriyor. Baş dönmesine niçin olan hastalıklar çoğunlukla iç kulak ile ilgili olsa da nörolojik hastalıklar ve öteki sistemik hastalıklar da baş dönmesine niçin olabiliyor.Baş dönmesi olan hastanın öncelikli korkusu, yakınmalarının beyninde muhtemel bir sorundan kaynaklandığı veya ani çoğalan bir yürek problemi ile ilgili olduğu düşüncesi olduğundan hastalar şikayetleri için bambaşka polikliniklere başvuruyor.
 
BAŞ DÖNMESİDE EN SIK GÖRÜLEN NIÇIN: KRİSTAL OYNAMASI
 
En sık görülen baş dönmesi nedeni ahali aralarında kristal oynaması olarak da bilinen pozisyonel baş dönmesi olarak biliniyor. Psikolojik olanlar, migren hastalığı ile ilgili olanlar ve diğer iç kulak hastalıkları ise ikinci üçüncü sıklıkta karşımıza çıkıyor. Denge sisteminin karışık yapısını rahatsızlık esnasında değerlendirebilmenin ciddi bir deneyim gerektirdiğini söyleyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Fazla deneyimli bir hekim, iyi bir muayene ile hastalığı %70-80 oranında değerlendirebilir. Fakat tanının kesinleşmesi ve içten tedavinin yapılandırılabilmesi için iyi bir laboratuvara ihtiyaç var” dedi.

DENGE HASTALIKLARINDA TEDAVİ

Denge hastalıklarının tedavisinde hap tedavisi ve bazı durumlarda uygulanan ameliyatların yanına vestibüler rehabilitasyon çok kayda değer yer tutuyor. Hastalarda ortak ve daimi denge problemi olduğu süre gaye, beynin vücuttaki hakimiyetini artırmak diyen Özgirgin, “Beyin, her şeyi yoklama altına alabilme özelliğine sahip olan bir organ. Kişi, beynin bu hakimiyetiyle, süreci denetim altına alıp kişinin her yerde dengede kalmasını sağlayabilir. Lakin beyne bunu öğretmek gerekiyor. Bunu öğretirken de denge sistemine katkıda bulunan öteki organları ön plana çıkartmak gerekir; yani gözler, omurilik ve derin duyu. Üçü de kişinin dengede kalması için olmazsa olmaz organlardır” dedi.

CİDDİ DENGE SORUNU OLAN HASTALAR YÜRÜYEREK EVİNE DÖNEBİLİYOR
 
İşin özüne inip hastalarımıza modern tetkikler uyguluyoruz diyen Özgirgin, konu hakkında şunları söyledi: “Hastalığın tutulumuna ve yaygınlığına tarafından rehabilitasyon süresi 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Tedavinin yaratmış olduğu etki ise hastalar açısından büyük memnuniyet oluşturuyor. İki kişinin koluna girerek ve zorlukla yürüye yürüye kliniğimize başvuran hastaları, kimsesiz hiçbir destek olmadan dengesini toparlamış vaziyette, evine yürüyerek gidecek şekilde taburcu ediyoruz.”
 
MİGRENİ OLANLAR ÇİKOLATA VE KIRMIZI ŞARAPTAN UZAK DURSUN
 
Amacımız Vertigo şikâyeti yaşamış hastaların yaşam kalitesini değiştirmeden tedavilerini sürdürmek diyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, şu açıklamalarda bulundu: “Hastalarımıza koymuş olduğumuz tanılar üzerinden önerilerde bulunuyoruz. Örneğin migren gibi baş dönmesi hastalıklarında çikolata ve kırmızı şarap tetikleyici olurken, iç kulak basıncı nedeniyle baş dönmesi yaşayan hastalarımıza tuzdan uzakta durması gerektiğini söylüyoruz.”
 
DÜNYANIN ÖNCELIKLE GELEN DENGE MERKEZLERİNDEN

Bayındır Sağlık Grubu KBB Kliniklerinde baş dönmesi ile ilgili bilimsel ve kanıta dayalı teşhis ve tedavi uygulamaları 1995 yılında başladı. Geçen 25 yılda çok istikrarlı bir gelişim göstererek, konuyla ilgilenen tıbbi ekibi, ekipmanı ve daha aşağı yapısı ile bugün dünyanın başta gelen denge merkezlerinden birisi oldu. Bayındır Sağlık Grubu KBB Klinikleri, denge hastalıklarının tanısı ve tedavisi konusunda en gelişmiş ve modern sistemlerle misyonunu sürdürmekte. bu nedenle yurt dışından çoğu hasta, sıklıkla Bayındır Afiyet Grubu KBB kliniklerine başvuruyor. Kullanılan sistemler kanıta dayalı ve nesnel veriler sunduğundan, tanısal yanlış en aza indirilebiliyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi, öne meydana çıkan denge merkezi ile ayrıca ülke içinden keza de yurt dışından gelen hekimlerin konu ile ilgili eğitimlerine de fırsat tanıyor. Bu bağlamda 12 yıldır eğitim toplantıları ve kurslar düzenliyor. Bu toplantıların en büyüğünü ise Bayındır Sağlık Durumu Grubu’nun kayıtlı markası olan ‘Vertigoya Pratik Teşebbüs’ adını içeren toplantılar oluşturuyor. Bu toplantıya dünyanın her yerinden, alanında bilirkişi sağlık profesyonelleri katılım göstererek, vertigo hakkındaki güncellemelerden haberdar olma şansı yakalıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.