Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bayramda dişleri çürüten hatalar

18.02.2021
200
Bayramda dişleri çürüten hatalar

Bayramda kontrolsüz tatlı ve asitli içecek tüketimi ağız ve diş sağlığında ani problemler yaşanmasına niçin oluyor. Bu dönemi sorunsuz devretmek ve diş ağrılarından korunmak için ağız ve diş bakımına büyük itina gösterilmesi gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Dt. Aslı Tapan bayram tatilinde diş ağrılarından korunmak için bilgi verdi.

Tatlıya uyarı!

Tatlı, şeker, çikolata tüketiminin arttığı bayram tatilinde, şekerli gıdalar kadar asitli içecekler de dişlere hasar vermektedir. Bu stil gıdaların çoğunlukla tüketimleri diş çürüklerini hızlandırmaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların asitli içeceklerden uzak tutulması keza ağız ve diş sağlığı ayrıca de genel sağlığı için yardımcı olacaktır. Her yemek yemek ile bakteriler, yiyeceklerle etkileşime geçerek dişlerde çürük oluşumuna zemin hazırlayan asitleri üretmektedir. Şeker, asit üretiminin artmasını karşılayan en manâlı etkendir. Bilhassa öğün aralarında tüketilen abur-cubur çürük oluşumu hızını artırmaktadır.

Tatile gitmeden ağız ve diş bakımı şart

Bayram tatilini uzatarak yaz tatiline gidecek kişiler, tatile çıkmadan şüphesiz ağız ve diş sağlığı için hekim kontrollerini gerçekleştirmelidir. Gittikleri tatil beldesinde, otelde ağız ve diş sağlığı merkezi olmaması durumunda tedavi yaptıramayan kişilere tatilleri zehir olabilir. Bunun için tatile çıkmadan yapılacaklar listesinin başında ağız ve diş kontrolü olmalıdır. Dişlerde en küçük bir hassasiyet varsa bu cins tedaviler süre kaybetmeden yapılmalıdır; çünkü çürükler oluşumunda herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerler ve fazla çabuk yayılabilir.

Yemekten 1 saat sonra dişleri fırçalamak aşınmayı önler

Ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan en kayda değer hatalardan biri de yemekten anında sonradan dişleri fırçalamaktır. Asitli yiyecek ve meşrubat tüketimi sonrası hemencecik dişleri fırçalamak dişlerdeki aşınmayı daha da hızlandırmaktadır. Asitli gıda ve içeceğin dişle teması sonucu diş minesi geçici olarak yumuşamaktadır. Bu yumuşama zamanla manâlı bir aşınmaya ve dolayısıyla diş minesinin incelmesine ve beraberinde dişlerde duyarlılığa niçin olmaktadır. Dişlerin yemekten bir saat sonradan fırçalanması doğrudur.

Çürükten koruyan önlemler

Şekerli gıdalar tüketildikten sonra mutlaka su içilmeli veya ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Şekersiz sakız çiğneme de ağızda oluşacak asidik ortamın önüne geçerek diş çürüklerini engelleyebilmektedir. Tatlı tüketimi sonrası ağıza atılan bir parça peynir, çürüklerin önlenmesinde üstünlük sağlar. Fazla pozitif şeker tüketiminin çocukların diş ve dişetleri üstünde yaratacağı hasarı önlemek için tatlı tüketimi sonrası su içmeleri sağlanmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, florürlü suların çocukların süt dişlerinde görülen çürük sayısını azalttığı ortaya koymaktadır.

Şekersiz kahve dişlerinizi korur

Kahve tanelerinin içindeki “trigonelline” isimli maddenin, bakterilerin dişe yapışmasını engellediğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Bayram ziyaretlerinde meşrubat olarak şekersiz kahveyi tercih etmek; karamel, lokum gibi dişe yapışan şekerli gıdalar yerine bitter çikolatayı tercih etmek daha içten olacaktır. Ara öğünlerde, dişleri temizleyerek plak oluşumunu önleyebilecek elma, armut gibi sert meyveler de seçim edilebilir. Bayramda bilhassa çocukların; yoğurt ve pekmez ikilisi, meyveler, doğal besinler içeren kekler, ev yapımı reçeller gibi daha yardımcı gıdalar tüketilmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.