Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bel ağrılarından korunmak için tedbir olmak tedaviden daha basit!

15.01.2023
639
Bel ağrılarından korunmak için tedbir olmak tedaviden daha basit!

Bel ağrıları jurnal hayatta bir çok kişinin şikayet ettiği sağlık durumu problemleri aralarında yer alıyor. Her ne kadar bir fazla sağlık durumu sorunlarının çare yöntemleri bulunuyor. Oysa tedavi yöntemleri yerine bel ağrılarından kurtulabilir veya önlemini alabilirsiniz. Nasıl mı? Toplumun yüzde 65-80’inin yaşamlarında asgari bir kere bel ağrısına maruz kaldığını vurgulayan Anadolu Sağlık Durumu Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Bel ve boyun ağrısından korunmak, tedavisinden çok daha kolaydır. Şahısların 4’te 3’ü eğitim programı ile bel ağrılarından korunabilir” açıklamasında bulundu.

Ağrıların yüzde 10’u kronikleşebilir!

Genellikle ani başlayan bel ağrılarının çoğunun, istirahat, ilaç tedavisi, fizik çare gibi yöntemlerle tamamen düzelebilmektedir. Bel ağrısı ataklarının birçok geçicidir ve daimi sakatlık bırakmaz. Ağrıların yüzde 7-10’u 6 ayı geçip kronikleşebilir. Kronikleşen bel ve sırt ağrılarında ilaç ile korse kullanımı, enjeksiyonlar, psikoterapi tedavi yöntemleri, kayropraktik çare yöntemi ve cerrahi yöntemleri uygulanabiliyor.

Bel Ağrılarından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Bel ağrılı olgularının yüzde 50’sinin bir haftada, yüzde 90’ının 8 haftada, yüzde 3’ünün ise 1 aydan pozitif sürede rahatladığını belirten Prof. Dr. Semih Akı, bel ve boyun ağrısından korunmanın tedavisinden fazla daha kolay olduğunu vurgulayarak önerilerde bulundu:

Evde Ne Yapabilirim?

Bir eşyayı kaldırmadan önce onun ne derecede ağır olduğunu varsayım etmeye çalışın. Yerden alırken dizlerinizi bükerek ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. Bir eşyayı alırken ona dürüst uzanmayın, yanında tamamen yaklaşın. Çamaşır asarken yukarıya içten uzanarak bel gerilmemeli, ipin seviyesi uygun boyda ayarlanmalı.

Ağırlık taşımanız gerekiyorsa, yükü her iki elinize de eşit olarak paylaştırın. Ağır yükü, belden daha yükseğe kaldırmayın.

Yatarken Ne Yapabilirim?

Yataktan kalkarken önce bütün ast dönün, sonra ellerinizle yandan destek alırken bacaklarınızı kıvırarak oturur pozisyona geçin ve kalkın. Yatmak için ise bu işlemleri tersten uygulayıp yatağa uzanın.

Yüzüstü ve sırtüstü dümdüz yatmaktan mümkün olduğunca kaçının. Yerinde olanı, kalça ve dizlerinizden çekip bacaklarınızı toplayarak, başlıca rahmindeki gibi yatmaktır.

Ofiste Ne Yapabilirim?

Otururken mutlaka tepede olan pozisyonda olun ve bunu alışılmışlık haline getirin.
Doğru oturma pozisyonunda diz eklemleriniz kalça eklemlerinden daha yüksekte olmalı, but tabanlarınız yere tamamen bağlantı etmeli. Otururken ara sıra pozisyon değiştirin. Benzer oturma pozisyonuna 30-40 dakikadan pozitif devam edilmemeli. Sandalyeden kalkarken bir ayağınız diğerinin önünde olmalı, üçgenin taban olmayan kenarı kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi yukarıya içten iterken sırtınız dikey pozisyonda bulunmalı. Ofiste masa sandalye bilgisayar ilişkisi daima önerilen ölçülere yerinde olmalı.

Sokakta Ne Yapabilirim?

Açık Havada ya da kapalı bir yerde bir vakit ayakta beklemeniz gerekiyorsa tek ayağınızın altına 15-20 cm yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltin. Bir süre sonra öteki ayağınızı koyun. Ayaktayken belinizi sağa ya da sola dürüst döndürüp eğilerek yerden bir şey almayın. Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızla dönün.

Ayakkabınızı bağlamanız ya da benzer bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek veya yüksekçe bir cismin üzerine basarak yapın. Araba kullanırken koltuğunuzu, dizlerinizin ve kalçanızın azıcık yukarısında olacak şekilde ayarlayın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.